Strona główna 0_Slider Wielkanoc w czasach epidemii. Jak będzie wyglądało święcenie pokarmów w świdnickich parafiach?

Wielkanoc w czasach epidemii. Jak będzie wyglądało święcenie pokarmów w świdnickich parafiach?

0

Drugi rok z rzędu święta wielkanocne odbywać się będą w cieniu obostrzeń i epidemii koronawirusa. O przestrzeganie restrykcji i ograniczenie liczby wiernych w świątyniach apelują kościelni hierarchowie, w tym biskup świdnicki Marek Mendyk. Z uwagi na sytuację epidemiczną ordynariusz świdnicki sugeruje, aby wyrazy pobożności i kultu religijnego okazywać w „skromniejszej formie”, z zachowaniem środków ostrożności i przepisów sanitarnych. Decyzję w sprawie przeprowadzania tradycyjnego święcenia pokarmów pozostawił poszczególnym proboszczom. W przypadku części świdnickich parafii postanowiono zorganizować święcenie na świeżym powietrzu.

Od 27 marca w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią. Zgodnie z aktualnymi przepisami liczba osób uczestniczących we mszy lub innym obrzędzie religijnym uzależniona jest od powierzchni świątyni – obecnie obowiązujący limit wiernych w kościołach to 1 osoba na 20 m². W mocy pozostaje też obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywania 1,5 m odległości od innych osób.

W minioną sobotę biskup świdnicki wydał wskazania dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia w diecezji. – Szczególne wyrazy pobożności i formy kultu liturgicznego praktykowane w naszym kraju w czasie świąt paschalnych (jak np. procesje, kaplica adoracji, Grób Pański czy błogosławieństwo pokarmów) mogą być zastosowane w ograniczonym zakresie i skromniejszej formie, przy odpowiedniej staranności i z zachowaniem środków ostrożności i przepisów sanitarnych – wskazał bp Mendyk. Przypomniał przy tym, że z obowiązku uczestnictwa w nabożeństwach zwolnione są wszystkie osoby „usprawiedliwione dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza”. – Ważnym powodem, o którym mówi Katechizm, jest samo zagrożenie, które stwarza epidemia, dlatego osoby, które w dobrze uformowanym sumieniu podejmują decyzję o pozostaniu w domu ze względu na zagrożenie epidemią, są zwolnione z obowiązku świątecznej Eucharystii. Nie dotyczy to jednak osób, które zwalniając się z Eucharystii, nie zwalniają się jednocześnie z innych niekoniecznych spotkań i zgromadzeń – stwierdził biskup. Bp Mendyk wskazał również, aby duchowni pilnowali przestrzegania limitu wiernych oraz zachowywania odstępów między nimi.

W ogłoszonych wytycznych biskup dopuścił możliwość przeprowadzania tradycyjnego święcenia pokarmów pod warunkiem ścisłego stosowania się do przepisów sanitarnych, zaś ostateczną decyzję w sprawie organizacji błogosławieństwa pozostawił proboszczom. – Można umożliwić wiernym w Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim. Tego dnia istotnie Kościół w milczeniu trwa przy Chrystusie leżącym w grobie; jeśli więc odwołano błogosławienie pokarmów, adoracja w głębszej ciszy może stać się jeszcze bardziej skuteczna i owocna. Jeśli proboszcz ze względu na pandemię zdecydował ograniczyć lub odwołać tradycyjne błogosławienie pokarmów, należy zaproponować wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym – zalecił biskup świdnicki.

W oparciu o wytyczne biskupa Mendyka, duchowni ze świdnickich parafii w różny sposób podeszli do organizowania święcenia pokarmów. W świdnickiej katedrze zadecydowano o odwołaniu święcenia. W parafii pw. NMP Królowej Polski na osiedlu Młodych, parafii Miłosierdzia Bożego na osiedlu Zarzecze, parafii pw. Ducha Świętego na osiedlu Zawiszów, a także parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa święcenie będzie odbywało się przed kościołami. Najprawdopodobniej tak samo święcenie pokarmów będzie się wyglądało parafii św. Andrzeja Boboli – decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w zależności od warunków pogodowych. Duchowni z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP zachęcają z kolei do modlitwy nad pokarmami przy śniadaniu wielkanocnym, przy czym osobom chętnym zostanie umożliwione poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę w bocznej kaplicy kościoła przy ul. Kotlarskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Triduum Paschalnego ogłoszone przez świdnickie parafie:

Parafia katedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława

 • W Wielki Czwartek o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. Krzyżma, podczas której zostaną poświęcone oleje święte, a przybyli księża odnowią przyrzeczenia kapłańskie. W tym dniu nie będzie koronki do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18.00 będziemy sprawować Mszę Wieczerzy Pańskiej, na koniec której przeniesiemy Najświętszy Sakrament do „ciemnicy”. Adoracja potrwa do godz. 22.00.
 • W Wielki Piątek (dzień postu ścisłego i bez celebracji Mszy św.), od godz. 7.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy”. O godz. 8.00 zapraszamy na modlitwę Jutrznią i Godziną Czytań. O godz. 15.00 odbędzie się droga krzyżowa połączona z nowenną przed świętem Bożego Miłosierdzia. O godz. 18.00 będzie sprawowana Liturgia Męki Pańskiej Na jej zakończenie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie adoracja potrwa do godz. 22.00.
 • Wielka Sobota – w tym dniu Kościół wspomina zstąpienie Chrystusa do otchłani. Od 7.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. O godz. 8.00 zapraszamy na modlitwę Jutrznią i Godziną Czytań.
 • Informujemy, że w Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne świecenie pokarmów. O godz. 20.00 rozpoczniemy liturgię Wigilii Paschalnej, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec lub paschalików wielkanocnych, w które można się jeszcze zaopatrzyć w zakrystii.
 • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Msza św. o godz. 6.00. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego.

Parafia pw. NMP Królowej Polski

 • Wielki Czwartek — Pamiątka Wieczerzy Pańskiej, dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msze św. w tym dniu będą sprawowane o godz. 9.00 w Katedrze Świdnickiej pod przewodnictwem ks. bpa Marka Mendyka, podczas której nastąpi odnowienie przyrzeczeń kapłańskich oraz poświęcenie Oleju Chorych i Krzyżma św. W naszej parafii natomiast o godz. 16.00 dla dzieci i o 18.30 będzie sprawowana Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 7.00. Na zakończenie której nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Adoracji. Najświętszy Sakrament będzie można adorować do godz. 22.00.
 • Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Jezusa. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły – spożywamy posiłki bezmięsne w tym dwa lekkie i jeden do syta. Od godz. 7.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne przy Ołtarzu adoracji. O godz. 15.00 Droga Krzyżowa, natomiast Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 16:00 dla dzieci i o 18.30. Na zakończenie Liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja przy Grobie będzie trwała do godz. 24.00.
 • Wielka Sobota. Od godz. 7.00 rozpocznie się Adoracja przy Grobie Pańskim. W Wielką Sobotę kancelaria będzie nieczynna. Poświęcenie pokarmów od godz. 10.00 do 15.00 co 30 minut. W tym roku ze względu na obostrzenia błogosławienie pokarmów będzie miało inną formę. Poświęcenie pokarmów odbędzie się na dworze, dlatego prosimy ustawiać się na chodniku wokół kościoła i plebanii z zachowaniem bezpiecznej odległości. Kapłan przejdzie wokół kościoła i plebanii z wodą święconą i pokropi przyniesione koszyczki ze święconką. Na czas błogosławieństwa pokarmów prosimy nie wchodzić do świątyni. W miarę możliwości prosimy o nie parkowanie samochodów na drodze dojazdowej tylko na parkingu. Wieczorem w Wielką Sobotę odbędzie się Wigilia Paschalna o godz.: 20.00. Na liturgię prosimy przynieść świece.
 • W Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Niedziele Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny nie będzie Koronki do Bożego Miłosierdzia.
 • W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 REZUREKCJA. Nie będzie Mszy o godz. 7.00. Pozostałe Msze św. w tym dniu będą sprawowane wg porządku niedzielnego.
 • W związku z ograniczeniami co do uczestnictwa osób w liturgii wszystkie celebrację Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy będą transmitowane online na naszej stronie parafialnej.

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

 • Wielki Czwartek. Wieczorem, w naszej świątyni o godz. 18.30 Msza Wieczerzy Pańskiej. Adoracja Jezusa do godz. 22.00.
 • Wielki Piątek. O godzinie 8.00 Jutrznia i Godzina Czytań; o 15.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej i rozpoczęcie Nowenny przed Uroczystością Niedzieli Miłosierdzia Bożego, a o 17.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci. O godz. 18.30 Liturgia Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii nastąpi Wystawienie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Adoracja do godziny 22.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły.
 • Wielka Sobota. O godz. 8.00 Jutrznia i Godzina Czytań. O godz. 20.00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej, z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, którą zakończy procesja rezurekcyjna w naszej świątyni.
 • Bardzo serdecznie zachęcamy, by uczestniczyć w liturgiach Triduum łącząc się z nami przez Internet, gdyż tylko 27 osób może być jednocześnie w kościele.
 • Zachęcamy aby przy śniadaniu wielkanocnym głowa rodziny odmówiła modlitwę nad pokarmami. Jeśli jednak ktoś bardzo pragnie poświęcić pokarmy będzie taka możliwość w bocznej kaplicy. Będzie to jednak tylko po 10 osób z koszyczkami w swoich rękach w wyznaczonych miejscach w ławkach. Święcić będziemy od 9.00 do 15.00.
 • W niedzielę zmartwychwstania zachęcamy aby także uczestniczyć we mszach św. przez Internet – szczególnie na tych mszach na których jest najwięcej ludzi, czyli 9.00 10.30 i 12.00. Jeśli ktoś będzie modlił się w domu, to 15 minut po skończonych mszach św. udzielimy komunii św. w kościele.

Parafia św. Andrzeja Boboli

W tegorocznym Triduum Paschalnym w naszej świątyni ze względu na wprowadzone obostrzenia będziemy mogli uczestniczyć w ograniczony sposób, będzie możliwość udziału za pośrednictwem transmisji na stronie internetowej.

 • W Wielki Czwartek – Msza Św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00. Po Mszy Św. możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 23:00.
 • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę adoracja przy ołtarzu ciemnicy Pańskiej i Bożego Grobu zaczynać się będzie o godz. 10:00. Plan modlitewnego czuwania dla wspólnot naszej parafii znajduje się w gablotkach. Wszystkich zachęcamy do nawiedzenia kościoła.
 • Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19:00. Po niej adoracja przy Bożym Grobie do godz. 23:00.
  Na zakończenie Adoracji nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 22:30. Od godz. 21.00 okazja do skorzystania ze spowiedzi świętej.
  Również w Wielki Piątek przed południem wyrażamy gotować do posługi chorym w domach, ale na wyraźne zgłoszenia takiej sytuacji, dotyczy to również chorych odwiedzanych w pierwsze piątki miesiąca.
 • O poświeceniu pokarmów w Wielka Sobotę zdecydujemy w ostatniej chwili, jeśli pogoda pozwolili odbywałoby się ono na zewnątrz kościoła przy krzyżu misyjnym od 10:00 do 13:00 co pół godziny.
  Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielka Sobotę o g. 20:00
 • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę modlić się będziemy Liturgią Godzin o godz. 9:00 i Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00.
 • W niedzielę Zmartwychwstania Msza Św. rezurekcyjna o godz. 6:00, kolejne Mszę Św. od godz. 9:00 jak w każdą niedzielę.
 • Całe Triduum Paschalne i wszystkie nabożeństwa będą transmitowane przez stronę parafialną

Parafia Miłosierdzia Bożego

 • W Wielki Czwartek rano nie będzie Mszy Św. Msza Św. Wieczerzy Pańskiej będzie o 1800. Adoracja w Ołtarzu Adoracji tradycyjnie nazywanej ciemnicą całą noc.
 • W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o 1800. Adoracja krzyża bez całowania i dotykania krzyża. Adoracja przy Bożym grobie po nabożeństwie do 2200. Adoracja krzyża bez całowania i dotykania krzyża jedynie przez ukłon lub uklęknięcie przy nim.
 • W Wielką Sobotę adoracja przy Bożym grobie rozpocznie się o 800 – 2030. Przerwa w adoracji na sprzątanie kościoła od 1500 – 1600. Zapraszamy do pomocy Tych, którzy chcą.
 • Święcenie pokarmów z powodów epidemiologicznych odbędzie się na zewnątrz kościoła od godz. 9.00-15.00. Święcenie będzie odbywało się na bieżąco jak będą przychodzić osoby. Kto będzie chciał będzie mógł wejść po poświęceniu do kościoła na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie
 • Msza Wigilii Paschalnej rozpocznie się o 2100.
 • Modlitwa Jutrzni w piątek i sobotę o 800. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 • Msze Św. w Niedzielę zmartwychwstania: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 18.00, 18.30. Nie będzie Mszy Św. o godz. 700

Parafia pw. Ducha Świętego

 • Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 17.00 i 19.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 22.00.
 • Wielki Piątek – Adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 9.00. O godzinie 18.30 Droga Krzyżowa. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 19.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 24.00.
 • Wielka Sobota – Adoracja Najświętszego Sakramentu od godziny 9.00. Przerwa w adoracji od 13.30 – 16.00.
  Błogosławieństwo pokarmów ze względu na ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne na placu kościelnym od godz. 10.00 – 13.00 co pół godziny. O godzinie 12.00 poświęcenie pokarmów w majątku Zawiszów.
 • Wigilia Paschalna rozpocznie się o 21.00.

/opr. mn/