Strona główna Artykuł sponsorowany Wagi elektroniczne – rodzaje i zastosowania

Wagi elektroniczne – rodzaje i zastosowania

0

Przeciętnemu użytkownikowi wagi te urządzenia pomiarowe kojarzą się głównie z wagą łazienkową, służącą do kontroli wagi ciała. Wagi niezbędne są też w wielu innych miejscach, o których na co dzień nie myślimy, a z których produktami mamy na co dzień styczność.  Czym charakteryzują się nowoczesne wagi elektroniczne?

Wagi elektroniczne są nieodzownym elementem wyposażenia laboratoriów badawczych, przemysłowych, medycznych a także w handlu – wszędzie tam, gdzie potrzebny jest precyzyjny pomiar z dokładnością do jednego milimetra. Tego rodzaju wag nie znajdziemy jednak w pierwszym lepszym markecie ani w sklepie z akcesoriami do domu. Wysokiej klasy waga elektroniczna jest zazwyczaj dostępna w specjalistycznych sklepach z urządzeniami pomiarowymi. Jakie na rynku są rodzaje wag elektronicznych, do czego służą i czym jest legalizacja wagi?

Wagi analityczne
Wagi analityczne to przyrządy pomiarowe cechujące się bardzo wysoką dokładnością, która umożliwia uzyskanie powtarzanych wyników badań w kolejnych próbach. Ze względu na swoje właściwości wagi analityczne stosowane są w laboratoriach badawczych. Współczesne elektroniczne wagi analityczne są dużo łatwiejsze w obsłudze niż dostępne do niedawna wagi mechaniczne – dzięki wyposażeniu w kolorowy wyświetlacz dotykowy, korzystanie z urządzenia jest łatwe i intuicyjne. Największe marki produkujące ten rodzaj sprzętu to Ohaus, Kern, Sartorius czy z polskich – Radwag Radom i Axis Gdańsk.

Wagi precyzyjne
Wagi precyzyjne to powszechnie wykorzystywane urządzenia pomiarowe. Odznaczają się dużą precyzyjnością i niezawodnością. Za tą cechę odpowiada stabilna konstrukcja niwelująca odkształcania i drgania. Dokładność wagi precyzyjnej wynosi od 0,1g do 0,0001g. Mogą być stosowane zarówno w użytku profesjonalnym, jak i standardowym. Są wykorzystywane w następujących branżach: farmaceutycznej, chemicznej, spożywczej, tekstylnej oraz w laboratoriach. Ważą substancje różnych wielkości, także większe próbki ciał stałych lub cieczy. W asortymencie sklepu Wagi Wielkopolska znajdują się wagi firmy Ohaus i Radwag.

Waga techniczna
Waga techniczna posiada trzecią klasę dokładności. Podobnie jak wagę precyzyjną cechują ją stabilna konstrukcja i dość duża precyzja (jednak mniejsza niż w wagach analitycznych). Wagi techniczne są bardzo proste w obsłudze, dlatego waga może być używana nie tylko w laboratoriach, ale także w magazynie, gdzie nie są potrzebne bardzo precyzyjne wskazania. Podobnie jak w przypadku wag precyzyjnych można znaleźć modele stworzone do standardowych celów, jak i te do bardziej zaawansowanych prac. Dobrej jakości wagi techniczne można znaleźć w ofercie firmy Radwag i Axis.

Legalizacja wag elektronicznych
W Polsce każdy właściciel wagi zobowiązany jest do posiadania ważnej legalizacji urządzenia pomiarowego. W przypadku braku aktualnej legalizacji wagi może być obciążony mandatem w wysokości nawet do 500 zł, dlatego kupując wagi elektroniczne, należy od razu zatroszczyć się o jej legalizację (można to zrobić w autoryzowanych punktach sprzedaży wag, które oferują taką usługę).

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKtóry wybrać klimatyzator i jak wybrać firmę montującą i serwisującą klimatyzację?
Następny artykułZarybili Strzegomkę