Strona główna 112 Trzeźwy? Pod wpływem? Policjanci zapraszają do samoobsługowego alkomatu

Trzeźwy? Pod wpływem? Policjanci zapraszają do samoobsługowego alkomatu

3

W Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy znajduje się ogólnodostępny samoobsługowy alkomat. Każdy może przyjść do jednostki i sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie. Warto jednak pamiętać, by na badanie dotrzeć piechotą lub na fotelu pasażera.


Ogólnodostępny alkomat ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach. Każda chętna osoba, będzie mogła przyjść do świdnickiej komendy i wykonać samodzielnie badanie stanu trzeźwości. Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik – dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już usiąść za kierownicą pojazdu.

Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

/Źródło KPP w Świdnicy/