Strona główna Temat dnia Świetnie wyszkoleni i wyposażeni. Strażacy z Żarowa na filmie z 1932 roku

Świetnie wyszkoleni i wyposażeni. Strażacy z Żarowa na filmie z 1932 roku

0

Wyjątkowa pamiątka sprzed 90 lat. Film, pokazujący znakomicie wyposażoną i zorganizowaną straż pożarną z Żarowa trafił na portal aukcyjny, o czym pisze Bogdan Mucha na stronie Żarowskiej Izby Historycznej.

Tytuł filmu „Hauptübung der freiw. Feuerwehr Saarau 25. Juni 1932” oraz zamieszczone do aukcji fotografie (kadry filmu) nie pozostawiły cienia wątpliwości, iż chodzi o Ochotniczą Straż Pożarną w Żarowie. Szpula z filmem została wystawiona na sprzedaż w niemieckiej Kolonii i ostatecznie wylicytowana za kwotę 453 euro (ok. 2065 zł). Niestety nie udało się pozyskać owego reliktu do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej. Nie wiemy też kto został właścicielem szpuli, ale jeżeli chciałby się skontaktować i zaprezentować na łamach naszej strony zawartość owego filmu, na pewno byłby to miły gest dla mieszkańców Miasta i Gminy Żarów – opisuje i apeluje pasjonat historii Żarowa.

Na filmie zostały pokazane ćwiczenia i pozorowany pożar, podczas którego strażacy wykorzystali nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także zdobycze techniki. „Na stanie był nowy samochód gaśniczy marki Brennabor LKW (Lieferwagen) ATZ z jednoosiową przyczepą TSA oraz wyprodukowana jeszcze w 1861 roku sikawka konna (pompa hydroforowa). Poza tym na wyposażeniu żarowskich strażaków były różnego rodzaju drabiny oraz sprzęt specjalistyczny, który służył zarówno podczas akcji gaśniczo-ratunkowych, jaki i do celów szkolnych (poniższe fotografie z ćwiczeń, m.in. przy ob. budynku przy ul. Zamkowej 1). Do dyspozycji dawnej OSP Żarów, była także kilkunastometrowa drewniana wieża, która służyła jako obiekt treningowy i zarazem miejsce do suszenia węży strażackich (podobna znajdowała się m.in. w Grodzisku Wielkopolskim).” – pisze Bogdan Mucha.

Więcej informacji oraz kadrów z filmu na stronie Żarowskiej Izby Historycznej.

/opr. asz/