Strona główna Wydarzenia Świdnica Sukces Zuzanny Wysoczańskiej z „Kasprowicza”

Sukces Zuzanny Wysoczańskiej z „Kasprowicza”

0

152 osoby z całej Polski znalazły się w finale XXXIII Olimpiady Filozoficznej. Wśród nich znalazła się Zuzanna Wysoczańska z I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.

Długa była jej droga na filozoficzny Parnas. Najpierw etap szkolny, na którym Zuzanna udzieliła filozoficznej odpowiedzi na pytanie: czy fikcja może być prawdziwa? Następnie etap okręgowy – dolnośląski, pisany zdalnie. Potem część ustna etapu dolnośląskiego i uzyskanie rekomendacji do finału centralnego. Ostatni „przystanek” tej drogi to udział w finale – szczyt filozoficznego Parnasu.

Podczas zdalnego finału Zuzanna Wysoczańska najpierw przedstawiła trzyosobowej komisji złożonej z zawodowych filozofów PAN abstrakt (czyli naukowe streszczenie) swojej pracy z etapu szkolnego: „Czy fikcja może być prawdziwa?”. Jej odpowiedź brzmiała: tak, może, zawsze jest prawdziwa. Następnie w ogniu pytań komisji Zuzanna broniła swojego filozoficznego stanowiska. Z powodzeniem. W drugiej części ustnego finału kasprowiczanka wylosowała fragment tekstu filozoficznego Thomasa Kuhna, amerykańskiego fizyka i filozofa nauki, poświęcony naukowym paradygmatom. Jej zadanie polegało na analizie i interpretacji fragmentu, w kontekście współczesnej problematyki.

/inf. i zdjęcie I LO/

Poprzedni artykułZderzenie na ul. Łukasińskiego
Następny artykułJak dobrać zabawkę do wieku dziecka?