Strona główna Artykuł sponsorowany Jak dobrać zabawkę do wieku dziecka?

Jak dobrać zabawkę do wieku dziecka?

0
Wybór zabawek to nie lada wyzwanie dla rodziców i innych osób, które pragną obdarować czymś dziecko. Sklepy z zabawkami i hipermarkety stale atakują nas nowościami, półki uginają się pod ciężarem różnorodnych zabawek kuszących kolorami, rozmiarami i atrakcyjnością zabawek.

Zabawki powinny posiadać nie tylko walory estetyczne, powinny być przede wszystkim bezpieczne dla dzieci, jak i wspierać rozwój dziecka  oraz rozwijać jego umiejętności. Najczęściej wybieranymi zabawkami są pluszaki, lalki, w tym lalki Barbie ze sklepu bee.pl, samochody, klocki.

Każda zabawka powinna być dobrana odpowiednio do wieku dziecka. Każda grupa wiekowa ma swoje potrzeby i zainteresowania. Zabawka nieodpowiednio dobrana do wieku dziecka szybko się dziecku znudzi. Istnieje też ryzyko, że dziecko w ogóle się nią nie zainteresuje. Zabawka powinna być nie tylko sposobem na spędzenie czasu wolnego, ale przede wszystkim ma pomóc dziecku ćwiczyć umiejętności niezbędne na danym etapie rozwoju.

Dobra zabawka wcale nie musi dużo kosztować. Zabawka ma podobać się nie nam, a naszym dzieciom. Przy wyborze zabawek nie zawsze należy kierować się kwestią płci. Jeżeli dziewczynka chce bawić się samochodem, a chłopiec marzy o wózku dla lalek, nie zabraniajmy im tego. Ważne, by zabawka była bezpieczna dla dziecka i sprawiała mu przyjemność.

Dla najmłodszych
Dla niemowląt najlepszym wyborem są grzechotki i gryzaki. Dzieci do drugiego roku życia rozwijają zdolności motoryczne, zaczynają doskonalić posługiwanie się paluszkami, dlatego należy wybierać zabawki działające na różne zmysły, zabawki o wyrazistej strukturze, zabawki o wyraźnych, najlepiej kontrastowych kolorach, zabawki, które dziecko może wkładać do buzi, zabawki wydające dźwięki.

Starsze dzieci wchodzą powoli w świat relacji. Naśladują dorosłych, wchodzą w różne role. Świetnie sprawdzą się więc zabawki z różnymi wyrazami twarzy, maski, klocki.

Dla przedszkolaków
Przedszkolaki nabywają nowe umiejętności. Zajęcia ruchowe, plastyczne, muzyczne pomagają doskonalić dzieciom nowe sprawności. Dzieci w tym wieku zaczynają bawić się w grupie, to dobry więc czas, by podarować dziecku gry planszowe i zespołowe.

Dla dzieci w wieku szkolnym
W wieku szkolnym zabawa nadal jest dziecku potrzebna. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym zaczynają odkrywać pierwsze pasje i zainteresowania. Warto wtedy obdarowywać dziecko zestawami kreatywnymi i edukacyjnymi.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSukces Zuzanny Wysoczańskiej z „Kasprowicza”
Następny artykułNie żyje kolejnych pięciu zakażonych koronawirusem. Raport z powiatu świdnickiego, kraju i województwa