Strona główna 0_Slider Przejście w Zaułku Świętokrzyskim doczeka się remontu

Przejście w Zaułku Świętokrzyskim doczeka się remontu [FOTO]

0

Sypiący się tynk i uciążliwe zapachy odstraszają nie tylko mieszkańców, ale i turystów – tak obecnie wygląda znajdujące się w ścisłym centrum Świdnicy przejście w Zaułku Świętokrzyskim. Jest jednak szansa, że zaniedbany od lat zakątek śródmieścia, służący często za nielegalny szalet i pozostający niechlubną wizytówką centrum miasta, przejdzie przemianę. W planach jest bowiem wykonanie prac remontowych.

Zaułek Świętokrzyski powstał w średniowieczu i był najkrótszą drogą łączącą świdnicki Rynek z kościołem dominikanów. Jest to wysokie przejście pod kamienicą, sklepione krzyżowo, dzielone masywnymi gurtami odciążającymi, zakończonymi na ścianie niewielką konsolką z aplikowanym ornamentem. Znajduje się tam również barokowy kapliczny wykusz z fragmentem kopułowego przykrycia. Na tyłach kamienicy datowanej na początek XV wieku przesklepione przejście przechodzi w ażurowe łuki odporowe biegnące pomiędzy ścianami dwóch naprzeciwległych budynków – opisują miejscy urzędnicy.

Od kilku lat wspólnoty mieszkaniowe sąsiadujące z Zaułkiem Świętokrzyskim zwracały się do miasta z wnioskami o wsparcie remontu przejścia prowadzącego z Rynku w kierunku ulicy Różanej. Już w marcu 2017 roku zwracano uwagę, że jest ono w tragicznym stanie i zagraża bezpieczeństwu ludzi. Podkreślano przy tym, że wspólnoty mieszkaniowe są niewielkie i nie ma szans, by zdołały zebrać dość pieniędzy na przeprowadzenie niezbędnych prac.

W maju 2019 roku wspólnota mieszkaniowa przy Rynku 23a zwróciła się z wnioskiem o udzielenie dotacji z przeznaczeniem na opracowanie ekspertyzy budowlanej stanu technicznego i bezpieczeństwa konstrukcji części kamienicy – przejścia bramnego nad ciągiem ulicy Świętokrzyskiej. – Podczas konserwatorskich badań stratygraficznych ścian i sklepień tzw. Zaułka Świętokrzyskiego prowadzonych w ramach planowanego, we współpracy Miasta ze wspólnotami mieszkaniowymi przy ul. Świętokrzyskiej 2 i Rynku 23a, kompleksowego remontu przestrzeni ulicy Świętokrzyskiej na odcinku od Rynku do granicy własności Miasta, ujawniono miejscami głębokie pęknięcia murów w obrębie sklepienia i ścian ogólnie dostępnego przejścia bramnego, będącego częścią kamienicy przy Rynku 23a – tłumaczyła Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta ds. ochrony i konserwacji zabytków. Jako niezbędne wskazywano wykonanie ekspertyzy budowlanej, która ustaliłaby przyczynę spękań konstrukcji i wskazała metodę zabezpieczenia zabytku.

Dzięki wykonaniu stosownych badań oraz ekspertyzy obejmującej stan techniczny konstrukcji części budynków, a także opracowaniu programu prac konserwatorskich, możliwe stało się wykonanie kolejnego kroku w kierunku przemiany zaniedbanego zakątka śródmieścia. – Przejście ulicą Świętokrzyską – samo centrum miasta. To miejsce nie przynosi nam chluby, nie jesteśmy z niego dumni, w tej chwili jest tutaj paskudnie… Niektórzy mówią, że jest to miejski nielegalny szalet – niestety tak się też zdarza. Dużo tu śmieci i odpadów, a przede wszystkim stan budynków, które okalają przejście jest niezbyt dobry. Żeby doprowadzić do remontu tego miejsca niezbędna jest współpraca aż czterech właścicieli. Rozmowy na ten temat podjęliśmy dwa lata temu. W tym roku mamy środki na remont – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska.

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, która zwołana została na 30 kwietnia, samorządowcy podejmą decyzję w sprawie przeznaczenia 345 tys. złotych na wykonanie dokumentacji projektowej oraz wyremontowania odchodzącego od Rynku przejścia. Planowany zakres robót obejmie m.in. remont elewacji bocznej budynku Rynek 23A i oficyny, sklepienia, czterech rozpór pomiędzy budynkami, a także wykonanie ażurowej bramy na przedłużeniu ściany szczytowej budynku przy ul. Świętokrzyskiej 2 oraz wykonanie oświetlenia przejścia, montaż monitoringu i nowej nawierzchni posadzki przejścia.

Planuje się, że prace potrwają do końca 2021 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNa żarowskich chodnikach można poskakać w klasy [FOTO]
Następny artykułPojechał do Soczi po medal mistrzostw Europy!