Strona główna 0_Slider Pamiętali o ofiarach zbrodni katyńskiej

Pamiętali o ofiarach zbrodni katyńskiej [FOTO]

0

Skromniej niż dwa lata temu środowiska kombatanckie w przeddzień oficjalnego święta uczciły pamięć polskiej elity, zamordowanej przed 81 laty w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni, Charkowie. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zgodnie z uchwałą Sejmu przypada na 13 kwietnia.

Dzisiaj w świdnickiej katedrze biskup senior Ignacy Dec modlił się za ofiary zbrodni, a po nabożeństwie zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze pod dębem katyńskim na placu św. Małgorzaty. W tym miejscu znajduje się tablica, poświęcona pamięci Tadeusza Chołocińskiego, który zginął w 1940 roku, zamordowany w Charkowie strzałem w tył głowy. Z inicjatywy Tadeusza Grabowskiego, prezesa Świdnickiego Towarzystwa Patriotycznego na kamieniu zostało umieszczone zdjęcie kapitana, które odsłoniła córka oficera Teresa Gwara.

Uroczystości zorganizowało Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Świdnica, a udział wzięli m.in. przedstawiciele Garnizonu Wrocław oraz WKU Kłodzko.

Wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6-7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy.

W latach 1940-1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

Według oceny Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, będącego pionem śledczym Instytutu Pamięci Narodowej, zbrodnia katyńska uznawana jest za ludobójstwo, zbrodnię przeciwko ludzkości i zbrodnię wojenną. W 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wydanym przez siebie wyroku nazwał zbrodnię katyńską „zbrodnią wojenną popełnioną przez władze ZSRR”.

/red./
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułDramatyczny mecz w Świdnicy, biało-zieloni dokonali niemożliwego! [VIDEO]
Następny artykułSkradziono rowery