Strona główna Wydarzenia Oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

0

Po raz drugi pandemia uniemożliwia organizację w tradycyjnym wymiarze obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej. O pomordowanych przed 81 laty nie zapominają jednak Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Świdnica.

W niedzielę 11 kwietnia o godzinie 10.00 w intencji pomordowanych pod przewodnictwem biskupa seniora Ignacego Deca zostanie odprawiona msza św. w świdnickiej katedrze. Po nabożeństwie przedstawiciele środowisk kombatanckich, Garnizonu Wrocław oraz WKU Kłodzko złożą kwiaty pod dębem katyńskim na placu św. Małgorzaty.

Wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6-7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy.

/red./

Poprzedni artykułAlkoholowa biesiada na podwórzu, mężczyzna kopiący w drzwi sklepów. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułJuż ponad 8 tysięcy mieszkańców powiatu zachorowało na COVID-19. Jaka sytuacja w kraju i województwie?