Strona główna Polityka Obostrzenia w urzędzie tylko dla klientów?

Obostrzenia w urzędzie tylko dla klientów?

6

Od 22 marca „w trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców” w Urzędzie Miejskim w Świdnicy nie jest realizowana bezpośrednia obsługa klientów, poza kilkoma wyjątkami jak np. rejestracja zgonów i urodzeń. Nie wszystkich te obostrzenia dotyczą.

Screen z Instagrama prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. Zasłonięte zostały wizerunki dzieci.

„W trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją związaną z koronawirusem, informujemy, że od 22 marca 2021 roku do odwołania w Urzędzie Miejskim w Świdnicy zostają wprowadzone następujące zasady obsługi klientów:Nie będzie realizowana bezpośrednia obsługa klientów. Załatwienie SPRAW PILNYCH możliwe będzie jedynie PO WCZEŚNIEJSZYM UZGODNIENIU TELEFONICZNYM wizyty z właściwym merytorycznie pracownikiem urzędu.” Informacja tej treści, wraz z kilkoma wyjątkami, została zamieszczona na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego. Zasady te nie zostały odwołane, podobnie jak ogólnopolskie przepisy dotyczące obowiązku zachowania dystansu i obowiązku zasłaniania nosa i ust m.in. w urzędach użyteczności publicznej.

Tymczasem prezydent Świdnicy 19 kwietnia na Instagramie zmieściła zdjęcie, na którym przytula troje dzieci urzędniczek i dodała opis: „Dzieci odwiedziły mamy w pracy”. Żadna z uwiecznionych osób nie ma na twarzy maseczki ochronnej, nie ma też mowy o dystansie.

Na nasze pytania, dotyczące przestrzegania prawa, a także przykładu, jaki daje prezydent Świdnicy mieszkańcom Świdnicy, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego stwierdziła, że zdjęcie zostało zamieszczone na prywatnym profilu Beaty Moskal-Słaniewskiej, a zostało wykonane po godzinach pracy (zapis o obostrzeniach nie zawiera informacji, że przestają obowiązywać po godzinach pracy). Zagroziła również pozwem o naruszenie dóbr osobistych. Na pytania, dotyczące odpowiedzialności prezydenta miasta za promowanie właściwych postaw w czasie trzeciej fali pandemii koronawirusa, ani prezydent, ani rzeczniczka nie odpowiedziała. Zdjęcie bez cenzury nadal można obejrzeć na Instagramie Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska angażuje się w działania, które mają pomóc w powstrzymaniu rozwoju epidemii w Świdnicy. Doprowadziła do przygotowania Punktu Szczepień Powszechnych na lodowisku w Świdnicy, zgodziła się na udostępnienie miejsca, prądu i przenośnej toalety dla punktu poboru wymazów w kierunku COVID-19 przy urzędzie miejskim. Prezentowała w mediach społecznościowych swoje zainteresowanie dla awangardowych rozwiązań, jakie wprowadzał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Nie po raz pierwszy prezydent zlekceważyła zasady zachowania dystansu oraz noszenia maseczki. W 2020 roku po wybuchu pandemii nie zasłaniała ust i nosa m.in. podczas Święta Policji, podczas spotkań z seniorami, jubileuszy par małżeńskich, uroczystości kościelnych, wydarzeń sportowych. Eksperci wielokrotnie podkreślali, że przekaz, jaki płynie od osób piastujących urzędy publiczne, ma ogromny wpływ na zachowania Polaków.

Zdjęcie z 2020 roku

Do dzisiaj w powiecie świdnickim na COVID-19 zachorowało 8 866 osób, a zmarło blisko 300.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułW czwartek arcyważne starcie z Dziewiątką
Następny artykułO Balcerowskich znów jest głośno…(!)