Strona główna Wydarzenia Niezwykle rzadki ryś dotarł w Góry Sowie

Niezwykle rzadki ryś dotarł w Góry Sowie [VIDEO]

1

To wielka niespodzianka. Zagrożony wyginięciem największy dziki kot, zamieszkujący Europę, został sfilmowany w Górach Sowich. Ryś pojawił się w na przełęczy Trzy Buki we wtorek, 21 kwietnia.

Nagranie Marka Słomczyńskiego, zamieszczone na portalu społecznościowym, nie pozostawia wątpliwości. Wyraźnie widoczny jest duży kot z charakterystycznym krótkim ogonem. – Fantastyczna wiadomość. Mamy nadzieję, że zostanie u nas na dłużej – nie kryje radości Nadleśnictwo Świdnica, które udostępniło post turysty.

Pojawienie się rysia w Górach Sowich jest zaskakujące, bo jak informuje WWF, tylko nieliczne regiony Polski mogą poszczycić się jego obecnością. Te niezwykle ulotne dzikie koty żyją w 2 regionach: w górach i na pogórzu – rysie karpackie oraz tzw. rysie nizinne w północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, P. Knyszyńska, P. Augustowska, Mazury). W Polsce Północno-wschodniej rysi zostało już niezwykle mało. Przeprowadzone w 2015 r. tropienia wykazały, że może ich być niewiele więcej niż 40 osobników.

WWF od 2007 roku prowadzi i wspiera projekty reintrodukcji tych pięknych kotów na terenie Polski.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułXVII edycja konkursu „Przebój z jajem” rozstrzygnięta
Następny artykułZnana data uruchomienia punktu szczepień na lodowisku. Rusza rejestracja