Strona główna Artykuł sponsorowany Najlepsza karma dla kota – to znaczy jaka?

Najlepsza karma dla kota – to znaczy jaka?

0
Jaka karma dla kota najlepsza? Co podawać zwierzęciu? Teorii dotyczących żywienia kotów jest naprawdę dużo, bez wątpienia jednak każdy opiekun chce dla swojego czworonożnego przyjaciela jak najlepiej. Co zawiera w swoim składzie najlepsza karma dla kota? Czym się charakteryzuje? Dowiedz się, jakie potrzeby żywieniowe ma Twój kot.

Czym charakteryzuje się najlepsza karma dla kota?
Nasi mruczący ulubieńcy są bezwzględnymi mięsożercami. Najlepsza karma dla kota to taka, która jest kompletna i zbilansowana. Pełnoporcjowe pożywienie zawiera optymalne ilości wszystkich składników odżywczych, w tym np. tauryny – dla dorosłego kota wynoszą one 0,27 g na 100 g suchej masy w mokrej karmie i 0,13 g na 100 g suchej masy w suchej karmie. Jest to niezwykle ważny aminokwas odpowiadający, chociażby za prawidłowy wzrok. Koty nie są w stanie wytwarzać go samodzielnie.

Jeśli chodzi o witaminy, karma dla kota powinna zawierać witaminy A (w formie retinolu), E, D3 i z grupy B, a także minerały tj. potas, wapń, fosfor, sód, miedź, żelazo, chlor, magnez, jod, mangan, cynk, selen. Karmienie kota pokarmem pełnoporcjowym odpowiada na wszystkie jego potrzeby żywieniowe, zapewnia dobre samopoczucie, witalność i energię.

Czym karmić kota w zależności od jego wieku?
Na to, czym karmić kota wpływa między innymi wiek. Młode koty oraz koci seniorzy mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe osobniki. Od urodzenia do około 4. tygodnia życia młody kot karmiony jest wyłącznie mlekiem matki. Po tym okresie powoli wprowadza się do jego diety stały pokarm, czyli odpowiednią pod względem wieku karmę dla kota. Proces odsadzania od matki trwa do około 7–8 tygodnia życia pupila. Na rynku dostępne są pokarmy przeznaczone dla kociąt, które mają większe zapotrzebowanie kaloryczne w stosunku do dorosłych osobników (na kg masy ciała). Karma dla kociąt powinna zawierać optymalne ilości i proporcje m.in. fosforu i wapnia, ponieważ te dwa minerały odpowiadają za rozwój kości i stawów.

Najlepszy pokarm dla kota to taki, który odpowiada nie tylko jego potrzebom, ale także preferencjom żywieniowym. Nasi mruczący towarzysze mają instynktowną potrzebę różnicowania swoich posiłków, zarówno pod względem smaku, jak i konsystencji. Dlatego na rynku znajdziemy pokarmy dla kotów w tak wielu odmianach smakowych oraz  o różnych teksturach. Jeśli nie do końca wiemy, jaka będzie najlepsza karma, możemy skonsultować to z dietetykiem zwierzęcym, bądź lekarzem weterynarii.

Najlepszą karmę dla kota dorosłego opisaliśmy wyżej, jednak jak to się ma w przypadku seniorów? Starszym osobnikom należy podawać pokarm zbilansowany odpowiednio do ich wieku – o obniżonej zawartości kalorii, fosforu, z optymalną ilością włókna pokarmowego (niezbędnego dla równowagi mikroflory jelitowej) oraz o podwyższonym poziomie nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Karma dla kota – mokra czy sucha? Gotowa czy domowa?
Karma dla kota mokra czy sucha? To często zadawane pytanie. Prawidłowa dieta kota w 90% składa się z pokarmu mokrego i w 10% z suchego, a proporcje te odnoszą się do masy produktu. Pokarm mokry zawiera ok. 80% wody, dzięki czemu wspiera prawidłowe nawodnienie organizmu i dba o zdrowie układu moczowego zwierzęcia.Z kolei sucha karma ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej czworonoga.

Najlepsza karma dla kota to pełnoporcjowy pokarm gotowy. Nie powinno się podawać zwierzęciu domowego jedzenia, ponieważ może nieść to za sobą wiele przykrych konsekwencji. Diety typu BARF – oparte na surowym mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego  – wiążą się z ryzykiem zakażenia wirusami oraz bakteriami. Często są również niekompletne i wymagają suplementacji.

/Artykuł sponsorowany/