Legenda jako założycieli podaje dwóch braci, którzy przez sześć lat byli ze sobą skłóceni, a na znak zakończenia waśni na wzgórzu wybudowali miasto, które nazwali Wysoką Górą Pokoju. Zapisy historyczne po raz pierwszy to miejsce wzmiankują w 1277 roku. Malowniczo położony Dobromierz doświadczał wzlotów i dramatów. Niemal każdy zakątek wiąże się z burzliwymi dziejami miejsca, które przez ponad 500 lat było miastem, a od 1945 roku pozostaje wsią.
Dobromierz zachwyca swoim układem architektonicznym, a na jego historie składają się także wydarzenia o randze międzynarodowej. To tutaj w 1745 została stoczona jedna z największych bitew w wojnie o sukcesję austriacką, w której wojska pruskie dowodzone przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego odniosły zwycięstwo nad wojskami koalicji austriacko-saskiej pod dowództwem Karola Lotaryńskiego. Pamiątką jest imponująca wieża widokowa w Bronówku. Dobromierz był też jednym z pierwszych miast w granicach obecnego powiatu świdnickiego, gdzie powstały baseny kąpielowe. Istnieją od 1892 roku i po modernizacjach nadal służą mieszkańcom oraz gościom.
Jak wygląda miejscowość, jej zabytki i urokliwa okolica, w obiektywie utrwalił uczeń klasy fotograficzno-mulitmedialnej Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, mieszkaniec Dobromierza, Bartosz Abramowicz. Fotoreportaż powstał podczas praktyki zawodowej w portalu Swidnica24.pl