Strona główna Sport Piłka nożna Dwukrotny mistrz Polski najbliższym rywalem biało-zielonych!

Dwukrotny mistrz Polski najbliższym rywalem biało-zielonych! [RELACJA LIVE]

0

Utytułowana Polonia Bytom będzie najbliższą przeszkodą piłkarzy Polonii-Stali Świdnica w rozgrywkach makroregionalnej III ligi. Spotkanie 26. kolejki zaplanowano w sobotę, 17 kwietnia na stadionie Szombierek Bytom. Tradycyjnie zapraszamy na tekstową RELACJĘ LIVE z tego ciekawie zapowiadającego się pojedynku wyjazdowego.

Polonia Bytom to dwukrotny mistrz Polski i czterokrotny wicemistrz kraju. Te największe sukcesy odnosił w latach 50. i 60. XX wieku. Polonia Bytom była pierwszym polskim klubem, który zakwalifikował się do pierwszej rundy Ligi Mistrzów i jedynym naszym przedstawicielem, jaki może pochwalić się zwycięskim pucharem europejskich rozgrywek. W 1965 roku bytomianie sięgnęli po Puchar Intertoto. W drodze do wielkiego finału odprawili z kwitkiem między innymi niemiecki Schalke 04 Gelsenkirchen (6:0) i francuski RC Lens (4:0). W decydującej fazie rozegrali szalony dwumecz z niemieckim SC Lipsk. W pierwszym pojedynku pewnie w stosunku 3:0 zwyciężyli Niemcy, grający przed własną publicznością. W rewanżu bytomianie musieli odrabiać straty i to zrobili z nawiązką. 16 czerwca 1965 roku Polonia wygrała u siebie 5:1 i sięgnęła po Puchar Intertoto.

Wracamy jednak do aktualnych czasów i sezonu 2020/2021. Już przed startem rozgrywek grupy trzeciej makroregionalnej III ligi wielu wskazywało dwóch najpoważniejszych kandydatów do triumfu w lidze i awansu do II ligi. Obok Ruchu Chorzów w tym gronie znalazła się rzecz jasna Polonia Bytom. Papierowe kalkulacje oddaje rzeczywistość, bo to właśnie te dwie ekipy otwierają tabelę rozgrywek choć przewaga chorzowian jest już spora i wynosi 10 punktów (Polonia ma rozegrany jeden mecz mniej). W ich składzie znajduje się spora grupa młodych i znacznie bardziej doświadczonych piłkarzy z przeszłością w wyższych klasach rozgrywkowych. To między innymi: Michał Płonka (Górnik Zabrze, Zawisza Bydgoszcz, Rozwój Katowice, Stal Stalowa Wola), Kordian Górka (Elana Toruń), Michał Bedronka (Górnik Zabrze, Calisia Kalisz, Nadwiślan Góra), Dominik Budzik (Piast Gliwice), czy Patryk Stefański (Ruch Chorzów, Zagłębie Sosnowiec, GKS Katowice, Okocimski Brzesko, Stal Stalowa Wola). W Bytomiu nie ma już super snajpera Adama Żaka, który przeniósł się do pierwszoligowej Odry Opole, ale barwy Polonii wzmocnił nieźle pamiętany w Świdnicy Damian Celuch (spędził u nas rundę jesienną sezonu 2012/2013), który ostatnio strzelał dla Stali Brzeg.

Pierwszy bój pomiędzy Polonią-Stal Świdnica a Polonią Bytom mógł się podobać. Obie drużyny stworzyły na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ciekawe boisko. Biało-zieloni walczyli niezwykle ambitnie, ale ostatecznie komplet punktów pojechał na Śląsk. Rywale szybko, bo już w 6. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą Patryka Stefańskiego. Jeszcze przed przerwą do remisu doprowadzili miejscowi, kiedy to skutecznie rzut karny na gola zamienił Wojciech Szuba. W ostatnich minutach spotkania przeciwnicy dwukrotnie zdołali jeszcze trafić do sieci strzeżonej w tamtym pojedynku przez Bartosza Dolińskiego. Najpierw uczynił to Krzysztof Hałgas, a wynik meczu ustalił Adam Żak.

Bytomianie rozpoczęli rundę rewanżową niezbyt dobrze. Nasi najbliżsi rywale na inaugurację pauzowali, ale w następnej serii spotkań ulegli na wyjeździe Gwarkowi Tarnowskie Góry 0:1. Później było już znacznie lepiej – wygrana z Miedzią II Legnica, remis z Pniówkiem Pawłowice Śląskie i zwycięstwa LKS-em Goczałkowice Zdrój i Górnikiem II Zabrze. Ostatni triumf nad Górnikiem odniesiony został jednak w dość szalonych okolicznościach. Zabrzanie prowadzili od 72. minuty po trafieniu Kamila Lukoszka. Kwadrans później Polonia doprowadziła do wyrównania, kiedy to z jedenastu metrów precyzyjnie uderzył Marcin Lachowski. W końcówce spotkania idealną szansę na wyrównanie mieli gospodarze z Zabrza, ale nie wykorzystali sytuacji jeden na jednego z bramkarzem bytomian. W odpowiedzi goście przeprowadzili akcję na wagę trzech punktów, a na listę strzelców w 90. minucie wpisał się Sebastian Pączko.

W dobrej dyspozycji w ostatnich czterech tygodniach utrzymują się też piłkarze trenera Jarosława Pedryca. Wszystko rozpoczęło się od nieznacznej wyjazdowej porażki 1:2 z MKS-em Kluczbork, później przyszedł czas na domową wygraną z Piastem Żmigród 1:0 i nieznaczną przegraną z ówczesnym wiceliderem tabeli – Ślęzą Wrocław 1:2 (gospodarze strzeli zwycięskiego gola w 87. minucie). W ostatniej serii spotkań biało-zieloni rozegrali u siebie absolutnie zwariowany bój przeciwko rezerwom ekstraklasowego Zagłębia Lubin, fundując nam istny rollercoaster. Kiedy w 23. minucie graliśmy po prostu słabo, przegrywaliśmy 0:2 i do tego musieliśmy radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Doriana Krakowskiego, chyba znalazłoby się w tym momencie niewiele osób, które wierzyłyby wciąż w sukces gospodarzy. W tym momencie nie mający już nic do stracenia świdniczanie wrzucili wyższy bieg i po heroicznym boju okupionym potwornym zmęczeniem wygrali 4:2, zaliczając wszystkie trafienia w osłabieniu!

Teraz przyszedł czas na rewanż pomiędzy obiema drużynami. Spotkanie 26. kolejki rozegrane zostanie w sobotę, 17 kwietnia. Start pojedynku na stadionie Szombierek Bytom o godz. 16.00. Zapraszamy na tekstową RELACJĘ LIVE z tego meczu.

Piast Żmigród – MKS Kluczbork 17 kwietnia, 16:30

Poprzedni artykułSlalomem między dziurami. Mieszkańcy wskazują kolejne ulice wymagające łatania [FOTO]
Następny artykułChcą ocalić las przed wycinką. W jego obronie stanęli mieszkańcy i radni