Strona główna Artykuł sponsorowany Beton architektoniczny – zalety, wady, zastosowanie, właściwości

Beton architektoniczny – zalety, wady, zastosowanie, właściwości

0
Każdy, kto ma styczność w trakcie pracy z betonem prędzej, czy później spotka się z pojęciem betonu architektonicznego. Bardzo często dostawcy, klienci oraz osoby mające styczność z takim rodzajem betonu potrafią sprecyzować mniej więcej co to jest, jakie ma on właściwości oraz gdzie się go stosuje.

Beton architektoniczny co to jest za materiał?
Beton architektoniczny jest to odmiana betonu, pod którą rozumiana jest powierzchnia betonowa Przystępując do wyboru takiego materiału w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, parametry oraz klasę ekspozycji. Równie ważne jest także określenie tego, jaki chcemy osiągnąć efekt estetyczny na, który mają wpływ takie cechy jak: porowatość elementu betonowego, jego kolor, ilość przebarwień oraz rodzaj faktury betonu.

Beton architektoniczny – https://www.festfloor.pl/beton-architektoniczny-archifest/

Co ma wpływ na jakość betonu architektonicznego?  
Jakość takiego materiału kształtowana jest na każdym etapie procesu budowlanego. Projekt, który został stworzony przez wykwalifikowany zespół architektów i konstruktorów powinien możliwe szczegółowo opisywać wymagania dla elementów z betonu architektonicznego. Od dokładności tego opisu będzie zależeć to, jakie będzie właściwe przygotowanie sił i środków zastosowanych przez wykonawców. Jednak w samym procesie wykonawczym wyróżniamy co najmniej trzy etapy mające wpływ na jakość konstrukcji, która wykonana jest z betonu architektonicznego. Na wstępie trzeba przygotować deskowania, czyli wykonać montaż szalunku. Drugim etapem są roboty zbrojarskie. Beton architektoniczny zaliczany jest do betonów zbrojeniowych. Jakoś zastosowanych prętów stalowych ma często wpływ na wygląd innych elementów.

 Dekoracje weselne z betonu – https://www.festfloor.pl/betonowe-dekoracje-weselne/

Beton architektoniczny szalunkowy
Urobek betonowy wytwarza się na węźle betoniarskim, a dopiero na budowie wylewa się go do szalunków, czyli w element, który ma być obłożony betonem strukturalnym. Po zdjęciu szalunków uzyskana przez nas forma ma fakturę powierzchni na betonie na, której widnieje odbicie użytego deskowania. Dlatego tak ważne jest użycie nowych desek czy płyt sztalugowych, aby uzyskać gładką i miłą w dotyku powierzchnię. W betonie architektonicznym szalunkowym ważną rolę odgrywa także to, w jakich warunkach on powstaje. Nieodpowiednie warunki pogodowe, użycie złych materiałów, czy złe zabiegi pielęgnacyjne oraz zabezpieczające mogą być przyczyną wad tego typu betonu architektonicznego. Tego typu materiał jest niezbędny przy wznoszeniu ścian oraz konstrukcji z betonu architektonicznego. Najczęściej taki rodzaj betonu stosowany jest w awangardowych budynkach współczesnych np. muzea, sale koncertowe.

Beton architektoniczny – płyty dekoracyjne
Tego typu wykładziny płytowe z betonu to ekspansywny nowy trend w wykończeniach budynków zarówno pomieszczeń wewnętrzynch jak i elewacji. Ze względu na zróżnicowany sposób produkcji oraz dużą różnicę receptur urobku betonowego płyty w zależności od producentów będą się od siebie różniły. W najprostszej formie jest on mieszanką spoiwa, kruszywa oraz wody z różnymi dodatkami. Płyty, które możemy spotkać najczęściej imitują strukturę naturalnego trawertynu. Porowatość płyt zależy od stężenia wylewanego urobku i stopnia odpowietrzania poprzez wibrowanie. Do urobku przy takich płytach dodawane są sztuczne włókna, które niwelują skurcze podczas wysychania płyt oraz przyczyniają się do tego, że ich wyjęcie z formy staje się prostsze. Tego typu płyty są bardzo popularne ze względu na ich przystępną cenę.

Inspiracje wykończenia kuchni- https://www.festfloor.pl/beton-architektoniczny-kuchni-inspiracje/

Beton architektoniczny wady oraz zalety:   

  1. Gdy materiał jest odpowiednio zaimpregnowany staje się odporny na zarysowania, wysoką temperaturę oraz działanie wody, a nawet i warunków atmosferycznych.
  2. Płyty są też również odporne na ogień, ścieranie oraz pył.
  3. Technologie produkcyjne pozwalają na uzyskanie płyt o dowolnym kształcie oraz rozmiarze.
  4. Tego typu płyty są ciężkie, a ich waga może wynosić nawet 50 kg.
  5. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby betonowe płyty architektoniczne posiadały specjalne wzmacniacze oraz różnego typu impregnaty.
  6. Tańsze płyty mogą się okazać gorsze jakościowo, gdyż mogą nie być odporne na warunki pogodowe, pył oraz zarysowania, przez co możemy je łatwo uszkodzić podczas montażu.

 Modna sypialnia – https://www.festfloor.pl/beton-architektoniczny-sypialnia/

Ogrodzenie z betonu architektonicznego
Beton architektoniczny jest uważany za jeden z bardzo interesujących materiałów, gdyż można go formować na różne sposoby, dlatego ogrodzenie wykonane z takiego materiału możemy dostosować do własnych potrzeb. Płot najczęściej wykonywany jest z prefabrykowanych elementów o kształcie bloczków, z których powstaje np: palisandrowe ogrodzenie nowoczesne. Tego typu płoty mogą mieć formę zarówno ażurową jak i całkowicie wypełnioną, czyli zabudowaną.

/Artykuł sponsorowany/