Strona główna 0_Slider „Znów PiS rozdał pieniądze PiS-owi”. Starosta świdnicki krytycznie o nowym rozdaniu środków...

„Znów PiS rozdał pieniądze PiS-owi”. Starosta świdnicki krytycznie o nowym rozdaniu środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

4

Prawie 138 mln złotych trafi do dolnośląskich samorządów w ramach kolejnego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze z najnowszego rozdania trafią m.in. do gminy Marcinowice, gminy Jaworzyna Śląska, gminy Strzegom oraz gminy Świdnica. O uzyskanie finansowego wsparcia starało się również świdnickie starostwo, jednak ostatecznie do powiatu trafi zaledwie 8% z wnioskowanej kwoty. Ani złotówki nie dostały Świebodzice, Żarów, oraz Świdnica które również składały wnioski.

Przypomnijmy, Fundusz Inwestycji Lokalnych powstał jako rządowy program wsparcia dla samorządów w związku ze stratami, jakie poniosły budżety w czasie pandemii koronawirusa. W pierwszym etapie zostało rozdysponowane 6 miliardów złotych, a podziału dokonano według algorytmu i bezzwrotną pomoc na dowolnie wybrane inwestycje. Po uwagę brano wielkość gminy, miasta i powiatu oraz straty, jakie powstały w budżecie. Fundusz stał się jednym z elementów kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Podczas spotkań z wyborcami wybranym samorządowcom wręczano symboliczne czeki. Pieniądze na konta wpłynęły we wrześniu. Do Świdnicy trafiło ponad 4 mln 55 tys. zł, do Świebodzic – 1 mln 413 tys. zł, do gminy Dobromierz – 1 mln 240 tys. zł, do gminy Jaworzyna Śląska – 1 mln 295 tys. zł, do gminy Marcinowice – 562 tys. zł, do gminy Strzegom – 1 mln 916 tys. zł, do gminy Świdnica – 2 mln 466 tys. zł, a do gminy Żarów – 1 mln 570 tys. zł.

W drugim naborze już nie wszystkie samorządy dostały wsparcie, choć wszystkie mogły się o nie ubiegać. Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu. Oceny wniosków dokonywała komisja powołana przez premiera. Analiza podziału środków tylko w powiecie świdnickim pokazała, że największymi beneficjentami zostały te samorządy, w których władzę piastują osoby związane lub sympatyzujące z Prawem i Sprawiedliwością. Do gminy Jaworzyna Śląska trafiło ponad 8 mln 200 tys. zł, do gminy Marcinowice 7 mln 400 tys. zł, do Strzegomia – 4 mln 100 tys. zł. Pozostałe gminy, którymi zarządzają niezależni lub związani z opozycyjnymi partiami wójtowie, burmistrzowie i prezydent, nie dostały ani złotówki, mimo że wnioski również zostały złożone.

31 marca ogłoszono wyniki kolejnego konkursu o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach którego do dolnośląskich samorządów trafi prawie 138 mln złotych. W powiecie świdnickim najwięcej otrzyma gmina Jaworzyna Śląska – 1,7 mln złotych. Środki te pozwolą na realizację dwóch zadań: rozbudowę budynku Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej na potrzeby centrum rehabilitacji (1,2 mln zł), a także przebudowę chodników wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych przy ul. Wolności, 1 Maja i Świdnickiej w Jaworzynie Śląskiej (500 tys. z wnioskowanych 980 tys. zł). Gmina Marcinowice otrzyma z kolei 1,2 mln złotych z przeznaczeniem na planowaną modernizację systemu oświetlenia ulicznego poprzez wymianę opraw na energooszczędne (LED) we wszystkich miejscowościach na terenie gminy.

Jedynie część z wnioskowanych środków trafi do gminy Świdnica, w której za 4,5 mln złotych planowana jest przebudowa szkoły podstawowej w Bystrzycy Górnej. Na ten cel władze gminy chciały pozyskać z rządowego funduszu 3,6 mln złotych, jednak ostatecznie gminny budżet zasili kwota 1,1 mln złotych. Również gmina Strzegom nie otrzymała środków we wnioskowanej wysokości, które miały zostać przeznaczone na kompleksową przebudowę ul. Konopnickiej w Strzegomiu. Gmina otrzymała 1,5 mln zł, chociaż wnioskowano o 2 mln 208 tys. zł.

Jeszcze mniej, bo jedynie 300 tysięcy z wnioskowanych 3,7 mln złotych, trafi do powiatu świdnickiego. Starostwo planowało zająć się przebudową oraz budową ciągów pieszych i rowerowych na terenie gmin Świebodzice, Dobromierz, Żarów, Strzegom oraz Świdnica. – Może ktoś się pomylił i nie dopisał przy nas jednego zera. Nie wiem, co za te 300 tysięcy możemy zrobić – wskazuje starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, komentując kolejne rozdanie środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Znów PiS rozdał pieniądze PiS-owi – dodaje starosta.

Ani złotówki nie otrzymała gmina Żarów, która złożyła w sumie trzy wnioski na kwotę 4,2 mln złotych. Środki miały trafić na: 1) kompleksową przebudowę i adaptację budynku przy ul. Armii Krajowej 58 w Żarowie w celu nadania mu nowych funkcji społecznych, 2) modernizację dróg gminnych o strategicznym znaczeniu w miejscowościach gminy Żarów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, 3) wykonanie w miejscowościach gminy Żarów stref aktywności i aktywizacji mieszkańców tj. place zabaw z elementami edukacyjnymi, siłownie zewnętrzne oraz zagospodarowanie terenu wraz z montażem punktów świetlnych i elementów małej architektury. – Szkoda słów – kwituje Leszek Michalak, burmistrz Żarowa, komentując niepomyślne dla gminy rozstrzygnięcie.

O środki z rządowego funduszu zabiegała również Świdnica. Złożone wnioski dotyczyły: budowy wielorodzinnego budynku przy ul. Leśnej z 24 mieszkaniami komunalnymi (1 mln 925 tys. zł), rozbudowy ul. Polna Droga (9,5 mln zł), rewitalizacji basenu odkrytego (35 mln zł). Jak potwierdza prezydent Beata Moskal-Słaniewska, miasto nie otrzymało ani złotówki. – Wielkie ZERO wychodzi z tego programu. To nabór numer 3. Tylko w pierwszej edycji zachowano algorytmy, związane m.in. z ilością mieszkańców – komentuje prezydent Świdnicy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Z wynikami najnowszego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych można się zapoznać na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułUszkodziła wahacz na feralnym przejeździe [FOTO]
Następny artykułNowe stojaki na rowery w Żarowie