Strona główna 0_Slider Za kilka dni ruch jednokierunkowy na ul. Wrocławskiej. ŚPWiK zaczyna skomplikowaną operację

Za kilka dni ruch jednokierunkowy na ul. Wrocławskiej. ŚPWiK zaczyna skomplikowaną operację

0

Już wkrótce część jednej z ważniejszych arterii Świdnicy będzie wyłączona z ruchu. Trwające już od tygodnia prace przy wymianie żeliwnego niemieckiego wodociągu przeniosą się w obręb jezdni i chodnika. Kierowców czekają zmiany.

Prace obejmą ponad 600-metrowy odcinek od skrzyżowania z ulicą Wodną do okolic skrzyżowania z ulicą Łączną. Drogowa inwestycja ma związek z rozpoczętą w tym tygodniu przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przebudową sieci wodociągowej.
– Podstawowa trudność polega na płytkim położeniu sieci wodnej, dużym zagęszczeniu pozostałych instalacji oraz posadowieniu na całym odcinku olbrzymich kanałów ogólnospławnych, których wysokość sięga nawet 2 metrów. Odejścia przelewów burzowych i rozgałęzienia tych kanałów, tzw. komory, pochodzące z początków ubiegłego wieku będą również tematem naszego zainteresowania: naprawimy ubytki i uszczelnimy ściany. Jedna z takich komór, na skrzyżowaniu z ul. Wodną jest widoczna na mapie z geoportal.gov.pl w postaci wieloboku mniej więcej na środku kadru oraz na zdjęciu z naszej kamery inspekcyjnej – opisuje ŚPWiK.
Po wymianie instalacji wodnej, prace obejmą jezdnię i chodniki. W ramach tych robót przewidziano m.in. wymianę nawierzchni ulicy Wrocławskiej, remont wjazdów na posesje, wykonanie prac związanych z odwodnieniem regularnie zalewanego chodnika po stronie numerów parzystych ulicy Wrocławskiej – na odcinku od ul. Wodnej do ul. Rzeźniczej. Drogowa część inwestycji, której realizacją zajmie się Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, pochłonie zgodnie z umową z wykonawcą blisko 563 tys. złotych, z czego prawie 113 tys. zł stanowi wkład Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,  reszta jest finansowana ze środków Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Zakończenie prac drogowych planowane jest na 30 listopada 2021 roku.
Jak informuje Urząd Miejski, na remontowanym odcinku ulicy Wrocławskiej dla Etapu 1 (od ul. Wodnej do Rzeźniczej)  od 15 marca wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy z przejazdem od ul. Rzeźniczej do ul. Wodnej, z zawężeniem pasa ruchu do trzech metrów. Ruch w kierunku przeciwnym zostanie pokierowany objazdami, jak dla drogi wojewódzkiej nr 379, w dwóch pętlach –  jedna przez ul.1 Maja i ul. Waleriana Łukasińskiego do ul. Esperantystów, a druga poprzez ul. Wodną i ul. Kliczkowską. Nie będzie możliwy również wjazd w ulicę Rzeźniczą (w kierunku ul. Mieszka I na skrzyżowaniu ulic Wrocławska/Rzeźnicza). Dojazd do ul. Mieszka I poprowadzony będzie ul. Wrocławską i ul. Wodną.

Po zakończeniu tego etapu prac w takim samym cyklu technologicznym rozpoczną się prace na etapie drugim, na odcinku między ul. Rzeźniczą, a skrzyżowaniem z ul. Łączną.

Od 15 marca trasy linii autobusów komunikacji miejskiej nr 7, 41,43 i 52 ulegną zmianie:

  • dla linii  7, 41 i 43 (kierunek Szarych Szeregów)

(trasa objazdu: od skrzyżowania ulic Wrocławska /1 Maja, przejazd do ulicy Kościelnej, zjazd do ulicy Saperów, dalej kontynuacja ul. Wrocławską po normalnej trasie przejazdu).

Czas odjazdu autobusów linii nr 7 zostanie przyspieszony na wszystkich przystankach poprzedzających objazd o 5 minut.

  • dla linii 52

(trasa objazdu: od skrzyżowania ulic Saperów /Wrocławska,  przejazd ul. Wrocławską do skrzyżowania z ul. Wodną, przejazd ul. Wodną {przystanek zastępczy}, dalej po normalnej trasie przejazdu). Z obsługi na linii nr 52 wyłączone zostaną przystanki przy ul. Rzeźniczej i ul. Mieszka I.

/opr. red./