Strona główna 0_Slider W sobotę pożegnanie radnego Alberta Gaszyńskiego. Kto obejmie mandat po zmarłym?

W sobotę pożegnanie radnego Alberta Gaszyńskiego. Kto obejmie mandat po zmarłym?

0

13 marca na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego spocznie Albert Gaszyński. Zasłużony dla Świdnicy, społecznik i działacz sportowy, a także radny miejski trzech kadencji zmarł 11 marca. W związku ze śmiercią samorządowca konieczne będzie obsadzenie wakującego mandatu w Radzie Miejskiej w Świdnicy. Zgodnie z przepisami radną miałaby zostać Violetta Wiercińska.

Urodzony w 1944 roku Albert Gaszyński zamieszkał w Świdnicy w 1947 roku. Przez wiele lat był związany zawodowo ze Świdnicką Fabryką Urządzeń Przemysłowych. Od najmłodszych lat pasjonował się piłką nożną. Reprezentował barwy Miejskiego Klubu Sportowego Polonia Świdnica, pełniąc funkcję kapitana drużyny seniorów w latach 1970-74. W roku 1998 został wiceprezesem klubu, a w roku 2000 został powołany na prezesa MKS Polonia Świdnica. Za całokształt działalności Albert Gaszyński otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień, w tym tytuł Zasłużonego dla Miasta Świdnicy.

Albert Gaszyński trzykrotnie wybierany był do Rady Miejskiej w Świdnicy. Po raz pierwszy w jej szereg wstąpił 27 maja 1990 roku, startując z listy Miejskiego Komitetu Obywatelskiego – Niezależne Forum Społeczne. W latach 1990-1994 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy. Do świdnickiej rady wybierany był ponownie w 2014 i 2018 roku. Podczas ostatnich wyborów samorządowych uzyskał mandat radnego startując w okręgu nr 4 z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Jego kandydaturę poparło wówczas 618 głosujących.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, w związku ze śmiercią mandat Alberta Gaszyńskiego zostanie wygaszony, a Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu w drodze postanowienia wskaże osobę, która obejmie wakujący mandat. Powinien on przypaść kandydatowi startującemu z tej samej listy wyborczej, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. W tym przypadku byłaby to Violetta Wiercińska, którą w wyborach samorządowych poparło 202 głosujących. Startowała z listy Koalicji Obywatelskiej, którą stworzyły Platforma Obywatelska i .Nowoczesna jako kandydatka tej drugiej partii.

Violetta Wiercińska ma 49 lat, ukończyła Uniwersytet Wrocławski. Jest nauczycielką w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 w Świdnicy i wykładowcą w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu.

– Z przykrością przyjęłam informację o śmierci pana Alberta Gaszyńskiego. Przede wszystkim składam głębokie wyrazy współczucia rodzinie pana radnego – mówi Violetta Wiercińska i dodaje, że decyzji o objęciu mandatu jeszcze nie podjęła, choć jest raczej na tak. – Namawiają mnie do tego Lech Bokszczanin, Jacek Iwancz, Wojciech Rut i deklarują swoją pomoc. Muszę się jednak zastanowić. Mam obecnie mocno wypełnione życie i musiałabym je mocno przeorganizować. Poważnie podchodzę do każdego zadania, więc jeśli już, na pewno zaangażuję się na 100%. Mam jednak jeszcze czas na przemyślenie decyzji.

Violetta Wiercińska współpracuje z Nowoczesną niemal od początku istnienia partii. Do wyborów samorządowych przygotowywała się razem z nami, startowała z listy Koalicji Obywatelskiej, z puli miejsc Nowoczesnej, podobnie jak radny Marcin Wach i ja. Naturalnym jest, że założymy we troje klub Nowoczesnej i jako klub będziemy podejmować decyzje wspólnie – mówi Lech Bokszczanin, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, który ma wielką nadzieję na dołączenie Violetty Wiercińskiej do rady. – Przygotowania do tego ruszą, niemniej teraz skupmy się na godnym pożegnaniu śp. Alberta Gaszyńskiego – podkreśla, a pytany o to, czy klub będzie w koalicji czy w opozycji do prezydent miasta odpowiada – Jako klub będziemy podejmować decyzje wspólnie. Jestem teraz na kwarantannie, więc nie mogę się spotkać z Violettą i Marcinem, żeby we troje porozmawiać. Tak więc na takie informacje jest jeszcze trochę za wcześnie. Procedura wygaszenia mandatu i powołania nowego radnego trwa dość długo, więc będzie czas na rozmowę i wypracowanie wspólnego stanowiska.

Jeśli Violetta Wiercińska nie zdecyduje się na objecie mandatu, kolejną uprawnioną do tego osobą jest Krzysztof Szpilka.

Msza w intencji Alberta Gaszyńskiego odbędzie się w sobotę, 13 marca o godz. 7.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy. Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.00 na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego w Świdnicy.

/mn, asz/

Poprzedni artykułŚwidnicki szpital zwiększa liczbę łóżek covidowych
Następny artykułSwidnica24.pl po raz kolejny wygrywa z prezydent Świdnicy o prawo do informacji