Strona główna Temat dnia Sołtysi dzisiaj mają swoje święto

Sołtysi dzisiaj mają swoje święto

0

Wysoko, najedzony i za nic nie odpowiada – słynne zdanie wypowiedziane przez Władysława Kargula, jednego z bohaterów komedii „Sami swoi”, na lata przylgnęło do sołtysów. Tymczasem ich rola jest dla lokalnych społeczności ogromnie ważna. Dzisiaj swoje święto obchodzi ponad 40 tysięcy sołtysów w Polsce. W powiecie świdnickim sołtysek i sołtysów jest 136.

fot. wikipedia

Funkcja sołtysa pojawiła się w średniowieczu wraz z wsiami lokowanymi na prawie niemieckim. Zakres obowiązków i znaczenie ewoluowało przez wieki, a we współczesnej Polsce sołtys jest organem jednostki pomocniczej gminy, jakim jest sołectwo. Sołtysa wspiera rada sołecka. Wyboru dokonują mieszkańcy podczas zebrań wiejskich.

Do obowiązków sołtysa należy reprezentowanie wsi na zewnątrz, zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał Rady Gminy dotyczących sołectwa, dokonywanie poboru podatków rolnego i leśnego. Reprezentuje sołectwa podczas sesji Rady Gminy i posiedzeń komisji Rady Gminy. Od operatywności sołtysa zależy jednak znacznie więcej. Może być animatorem wielu inicjatyw i wsparciem dla lokalnych stowarzyszeń. Za swoją pracę otrzymują dietę i prowizję od zebranego podatku. Wysokość diety ustalają Rady Gminy, a wynosi ona od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

– Dziękuję za wytrwałość i konsekwencję w realizacji planów oraz za energię włożoną w pełnienie tej zaszczytnej funkcji. Państwa zaangażowanie, poświęcony czas, aktywność  i umiejętności współpracy z władzami gminy i mieszkańcami  pozwalają na realizację coraz to nowych przedsięwzięć. Życzę dużo zdrowia, sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu  pomyślności w życiu osobistym, a nade wszystko powrotu do normalności – takie życzenia 33 sołtysom z gminy Świdnica w dniu ich święta przekazuje wójt Teresa Mazurek.

/red./

Poprzedni artykułGmach I Liceum Ogólnokształcącego czeka remont. Zajmą się dachem i elewacją
Następny artykułMika szuka domu