Strona główna 0_Slider Znów płoną trawy i nieużytki. Podpalaczom grozi nawet więzienie, rolnikom utrata dopłat

Znów płoną trawy i nieużytki. Podpalaczom grozi nawet więzienie, rolnikom utrata dopłat

0

Nie pomagają prośby, apele, a nawet groźba dotkliwych kar dla sprawców. Jak co roku uaktywniły się osoby nielegalnie wypalające trawy.Wczorajszy pożar w Jaworzynie Śląskiej zagrażał ogrodom działkowym. Akcję strażaków utrudniał silny wiatr.

Mimo że jeszcze nie zaczęła się kalendarzowa wiosna, podpalacze już działają na łąkach i nieużytkach. Bezmyślne obchodzenie się z ogniem było od początku roku przyczyną 9 pożarów w powiecie świdnickim. 4 marca ok. godziny 13.00 trzy jednostki straży pożarnej – OSP Jaworzyna Śląska, OSP Nowice i JRG Świdnica, zostały zadysponowane na teren przy ul. Powstańców w Jaworzynie Śląskiej. Akcja gaszenia pożaru nieużytków, sąsiadujących z ogrodami działkowymi była trudna z powodu silnego wiatru, a ogień zagrażał altanom i działkom.

Wypalanie traw jest zakazane. Za taki czyn kodeks karny przewiduje karę  grzywny do 5 tysięcy złotych. Jeżeli pożar traw lub nieużytków skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed kataklizmu. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

/asz/
Zdjęcia OSP Jaworzyna Śląska

Poprzedni artykułIII Memoriał Piłkarski Grzegorza Solarza oficjalnie wystartował [WYNIKI I DNIA TURNIEJU]
Następny artykułRuszyły zapisy na Mistrzostwa Świdnicy w Tenisie Stołowym