Strona główna 0_Slider Przedszkola, żłobki i salony fryzjerskie zamknięte, kościoły pozostaną otwarte. Od soboty nowe...

Przedszkola, żłobki i salony fryzjerskie zamknięte, kościoły pozostaną otwarte. Od soboty nowe obostrzenia

8

Spędźmy święta wielkanocne w wąskim gronie, w gronie najbliższej rodziny. Walczymy o zdrowie i życie obywateli, o miejsca pracy, życie codzienne – zaapelował premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej, w trakcie której ogłoszone zostały kolejne restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Od najbliższej soboty obowiązywać będą nowe obostrzenia, które dotyczyć będą funkcjonowania przedszkoli i żłobków, handlu w sklepach wielkopowierzchniowych, kościołów, salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

– Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – mówił premier Morawiecki. – To nie sprzęt jest wąskim gardłem, ale dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych. Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń – dodał szef rządu.

Od najbliższej soboty obowiązywać nowe obostrzenia. – Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie zasady, które do tej pory obowiązywały, będą obowiązywały nadal – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m² zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

  • 1 osoba na 15 m² – w sklepach do 100 m²,
  • 1 osoba na 20 m²  – w sklepach powyżej 100 m².

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m². Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. – Spotkałem się wczoraj z sekretarzem Episkopatu. Rozmawialiśmy o przestrzeganiu reguł. Strona kościelna zobowiązała się do wspierania i egzekwowania zasad bezpieczeństwa. Nie ma elementu dyskryminowania różnych podmiotów – przekazał minister Niedzielski.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla dzieci medyków i pracowników służb porządkowych

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Apel w sprawie Wielkanocy i pracy zdalnej

Zbliża się Wielkanoc – już dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość – zaapelował premier. Przypomniano równocześnie o wciąż obowiązującym limicie zgromadzeń wynoszącym pięć osób, który nie obejmuje osób zaszczepionych.– Apelujemy o przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – miejsca pracy są jednym z głównych ognisk zakażeń identyfikowanych przez sanepid – dodał minister Niedzielski. – Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne. Wszystkie te decyzje są konieczne, aby opanować trzecią falę – podkreślał Morawiecki.

Badania przeprowadzone ostatniej doby potwierdziły 34 151 przypadków zakażenia koronawirusem w kraju – to najwięcej od początku pandemii. Zmarło 520 chorych – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej dziennych zakażeń do tej pory odnotowano w środę, 24 marca. Było ich 29 978. Drugim dniem pod tym względem był 7 listopada – zdiagnozowano ich wówczas 27 875.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSwidnica24.pl zaprasza do kontaktu telefonicznego i on-line
Następny artykułZmarł nauczyciel II LO w Świdnicy