Strona główna 0_Slider Od soboty zaostrzone restrykcje w całym kraju. Co się zmieni?

Od soboty zaostrzone restrykcje w całym kraju. Co się zmieni?

0

Nie mamy przestrzeni do wprowadzania ograniczeń tylko na poziomie regionów. Jedynym rozwiązaniem jest objęcie całej Polski ograniczeniami – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej. Od 20 marca ponownie zamknięte będą hotele, obiekty sportowe, instytucje kultury, a działalność galerii handlowych zostanie ograniczona. Przywrócona zostanie również nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Rząd rekomenduje też przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. 

Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem liczby dziennych zachorowań. Dynamika zachorowań przyspiesza. To oznacza, że trzecia fala przyspiesza. Wiele płaszczyzn mówi nam o tym, że sytuacja pogarsza się. Suma zleceń na testy w ostatnim tygodniu wyniosła już ponad 200 tys. A jeszcze tydzień temu było to 150 tys. zleceń. To wszystko składa się na obłożenie łóżek. Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki – stwierdził minister Niedzielski.

Jednym z podejmowanych działań będzie przyspieszenie przekształcania łóżek w szpitalach na łózka covidowe. – W ciągu tygodnia chcemy mieć około 8 tys. takich łóżek. Takie same zabiegi wykonujemy w stosunku do łóżek respiratorowych. NFZ i wojewodowie będą weryfikować dostępność łóżek. Będą to robić specjalnie do tego powołane zespoły – przekazał szef resortu zdrowia, informując również o wprowadzeniu nowych restrykcji w cały .

Nie mamy przestrzeni do wprowadzania ograniczeń tylko na poziomie regionów. Jedynym rozwiązaniem jest objęcie całej Polski ograniczeniami. Ograniczamy więc, jak wspomniałem, w całym kraju działalność galerii handlowych, zamknięte zostają kina, teatry i inne obiekty rozrywkowe. Zamknięte zostaną również baseny i sauny – stwierdził Niedzielski. Dodatkowo wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach I-III szkół podstawowych – będą uczyć się zdalnie. W dalszym ciągu działać będą przedszkola. – Jeśli jednak zarażenia będą dalej wzrastać, będziemy wprowadzać jeszcze większe ograniczenia – zastrzegł minister.

Zaostrzone restrykcje wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

/opr. mn/

Poprzedni artykułZnów czekają i marzną przed punktem pobrań [Aktualizacja]
Następny artykułMłodzicy i chłopcy walczyli o kolejne punkty