Strona główna 0_Slider Od dzisiaj nowe obostrzenia w całym kraju. Rząd nie wyklucza wprowadzenia kolejnych...

Od dzisiaj nowe obostrzenia w całym kraju. Rząd nie wyklucza wprowadzenia kolejnych restrykcji przed Wielkanocą

10

Nauka zdalna w klasach I-III szkół podstawowych, zamknięcie hoteli, basenów, teatrów, muzeów, siłowni, stoków narciarskich, a także kasyn. Od soboty w całej Polsce zaczęły obowiązywać surowsze obostrzenia wprowadzone w związku z sytuacją epidemiczną w kraju. Szef resortu zdrowia nie wyklucza wprowadzenia jeszcze ostrzejszych restrykcji na czas świąt wielkanocnych.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 20 marca do 9 kwietnia na terenie całego kraju obowiązywać będą bardziej restrykcyjne obostrzenia, które do tej pory dotyczyły czterech województw.

Swoją działalność w tym okresie muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). Noclegi świadczone w ramach podróży służbowych są dopuszczone.

W ograniczonym zakresie mogą działać galerie handlowe. Czynne mogą być w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal mogą działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie.

Zamknięte zostały teatry, muzea i galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie jest możliwa. Dozwolona jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Zamknięte zostały również kina, a niedozwolone są projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Od soboty nieczynne są również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki.

Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie może nie więcej niż 1 osoba na 15m² powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Powrót do nauki zdalnej dla uczniów klas I-III

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, od 22 marca do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju znów będą uczyć się zdalnie. Przedłużona została także zdalna nauka dla szkół ponadpodstawowych, szkół dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych. Ograniczenie dotyczy również szkół podstawowych i ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego oraz szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.

W przypadku szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych (także funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej) zajęcia mogą być prowadzone w szkole. O prowadzeniu zajęć w szkole decyduje dyrektor szkoły.

Placówki wychowania przedszkolnego będą pracować bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Według rozporządzenia szkoły podstawowe będą zobowiązane do zorganizowania zajęć opiekuńczych dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zajęcia będą organizowane dla dzieci z klas I-III, których rodzice zawnioskują o taką opiekę. Dyrektor szkoły będzie obowiązany umożliwić dzieciom objętym opieką realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

Dodatkowe obostrzenia przed świętami wielkanocnymi?

Nie jest wykluczone, że jeszcze przed Wielkanocą rząd wprowadzi dodatkowe restrykcje. – Jeżeli decyzje, które wdrażamy nie poskutkują, to kolejne kroki będą już typowym lockdownem, gdzie będziemy zamykać wszystko – stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Według ustaleń RMF FM, jeśli w Polsce zostanie przekroczona bariera 30 tys. zakażeń, w pierwszej kolejności zamknięte mogą zostać m.in. sklepy meblarskie, wolnostojące sklepy odzieżowe, elektroniczne czy budowlane. Możliwe może być również zamknięcie takich punktów usługowych, jak salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz salony tatuażu. Z kolei z ustaleń Onetu wynika, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwają prace nad prawnym umocowaniem dla zakazu przemieszczania się osób, który mógłby zostać ogłoszony jeszcze przed świętami.

W piątek na antenie TVN24 konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, pytany o to, czy wobec rosnącej, dziennej liczby zakażeń rozsądne byłoby wprowadzenie przez rząd zakazu przemieszczania się, stwierdził, że „jesteśmy bliscy tego”, ale decyzja zależeć będzie od rozsądnego podejścia ludzi. – Większość ludzi jest rozsądna. Tych, którzy wykazują się brakiem rozsądku, jest stosunkowo niewiele – mówił prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19.

/PAP, gov.pl, opr. mn/

Poprzedni artykułBiało-zieloni kończą sezon 2020/2021
Następny artykułZłodziej psów, bankomat pod prądem i palenie w toalecie