Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska „Migające” przedszkolaki z Jaworzyny

„Migające” przedszkolaki z Jaworzyny

0

Język migowy jest językiem, który wyraża myśli i słowa za pomocą gestu i obrazu. W tym roku szkolnym uczą się go przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego „Chatka Puchatka” w Jaworzynie Śląskiej.

Nauczanie języka migowego to niezwykła innowacja pedagogiczna, w jaworzyńskiej placówce realizowana jest w ramach projektu „Migające maluchy”. – Nauka polskiego języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale zapoznanie ich z nowym, alternatywnym sposobem komunikacji z jednoczesnym rozbudzeniem wrażliwości i otwartości na osoby niepełnosprawne – mówi Jadwiga Chrobak, dyrektor Przedszkola Samorządowego „Chatka Puchatka”.

Język migowy dla dzieci słyszących to nie tylko poznanie nowego sposobu komunikacji, ale również nauka empatii, rozwój mowy i rozwój intelektualny dziecka. – Zajęcia mają również na celu usprawnienie pracy rąk i ogólnej motoryki ciała poprzez przekazywanie znaków za pomocą gestów. Odtwarzanie z pamięci znaków języka migowego rozwija u dzieci wyobraźnię i pobudza je do myślenia. Zajęcia wpływają pozytywnie na rozwój kompetencji społecznych. Dzieci, dzięki nauce języka migowego, mają możliwość nauczenia się wyrażania emocji poprzez mimikę twarzy, bez używania głosu – dodaje Jadwiga Chrobak.

Przedszkolaki biorą aktywny udział w zajęciach, chętnie uczą się nowych znaków. Często wykorzystują je w zabawach, inscenizacjach, zajęciach dramowych rozwijających ich wyobraźnię. Zajęcia prowadzi Anna Krasnoborska.

Poprzedni artykułWalczyła do końca. Odeszła Justyna Ciok
Następny artykułOkiem prawnika: Czy wolno dowolnie wykorzystywać zdjęcia? Jakie prawa ma osoba fotografowana?