Strona główna Wydarzenia Świdnica Mam chusteczkę haftowaną, czyli powstała Rada ds. Równego Traktowania

Mam chusteczkę haftowaną, czyli powstała Rada ds. Równego Traktowania

2

Piętnaście osób utworzy Radę ds. Równego Traktowania przy prezydencie Świdnicy. Jak komisja dokonywała wyboru spośród zgłoszeń, pozostaje zagadką.

Wzorując się na inicjatywach innych miast, m.in. Krakowa, Bydgoszczy i Gdańska, prezydent Beata Moskal-Słaniewska na początku lutego 2021 zaprosiła mieszkańców do uczestnictwa w społecznej Radzie ds. Równego Traktowania. – Utworzenie w Świdnicy Rady ds. Równego Traktowania jest odpowiedzią na zwiększoną częstotliwość podejmowanych prób różnorodnej dyskryminacji opartej na uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii i sytuacji społeczno-ekonomicznej w regionie – informował UM w komunikacie i wskazywał cele rady: Podstawowym celem działania nowego organu byłoby wypracowanie koncepcji, pomysłów i rozwiązań na rzecz opracowania strategii równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym.

Dzisiaj UM informuje, że „Komisja opiniująca w składzie: Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy, Anna Gromek, prezes fundacji Endomama, Teresa Borek ze świdnickiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Izabela Siekierzyńska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy zarekomendowała Prezydent Świdnicy, Beacie Moskal-Słaniewskiej w sumie 15 osób spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń.” Komisję będą tworzyć:

Mikołaj Bobowski, Młodzieżowa Rada Miasta

Lech Bokszczanin, radny Rady Miejskiej

Lilianna Brańka-Konicka, nauczycielka,

Kazimierz Deptuła, działacz społeczny, Rada Seniorów,

Anna Gerus, Fundacja Ładne Historie,

Łukasz Grabicki, działacz społeczny na rzecz praw człowieka,

Irena Jarocka, wolontariuszka w Caritas,

Kornelia Lech, kuratorka społeczna,

Violetta Mazurek, Stowarzyszenie Kobiet w Świdnicy,

Natalia Polkh-Kastukovich, Białorusinka, aktywistka,

Marzena Rawska, przedstawicielka środowisk Osób z Niepełnosprawnościami,

Robert Staniszewski, Biblioteka Miejska,

Natalia Śliwa, Młodzieżowa Rada Miasta,

Marcin Wach, radny Rady Miejskiej,

Kalina Żaczek, działaczka społeczna i wolontariuszka.

***

Zgłosiłam swój akces do Rady. Ucieszyłam się, że powstanie ciało, które na poziomie lokalnym może pomagać w rozwiązywaniu problemów związanych z dyskryminacją, obejmującą szerokie spektrum problemów. Miałam nadzieję, że jako dziennikarka lokalnych i regionalnych mediów, zajmująca się od blisko 30 lat problemami mieszkańców, których dotyka dyskryminacja, stanę się ich głosem i będę mogła wnieść istotną wartość do prac Rady. Niestety, bez żadnego uzasadnienia moje zgłoszenie zostało odrzucone. Nie wiem, w jaki sposób komisja dokonywała kwalifikacji chętnych. W zaproszeniu nie stawiano żadnych warunków. Obawiam się, że wybór został dokonany jak w dziecięcej wyliczance: „Mam chusteczkę haftowaną, wszystkie cztery rogi, kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi… . Czytelników Swidnica24.pl zapewniam, że niezmiennie będę dokładała starań, by podejmować wszystkie tematy, dotyczące nierównego traktowania mieszkańców Świdnicy z jakiegokolwiek powodu. Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Swidnica24.pl

Poprzedni artykułWięcej łóżek covidowych w świdnickim szpitalu. Komplet pacjentów
Następny artykułMarketing dla deweloperów – sprzedaj zanim wybudujesz!