Strona główna Wydarzenia Świdnica “Lato na podwórku” z ministerialnym dofinansowaniem

“Lato na podwórku” z ministerialnym dofinansowaniem

0

“Lato na podwórku” to program z zakresu edukacji kulturalnej i profilaktyki, realizowany od 2016 roku przez Fundację “Ładne Historie” na kilku świdnickich podwórkach. – To bardzo ważny projekt fundacji i miasta, który trwa od kilku lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Walory edukacyjne i rozrywkowe sprawiają, że jest on bardzo innowacyjny i nowatorski – podkreśla Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy.

Już po raz trzeci Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało dotację na realizację projektu w ramach programu Edukacja Kulturalna. W tym roku wynosi ona 162 tys. złotych i obejmuje zarówno letnie zajęcia podwórkowe, jak i wsparcie dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji związanej z izolacją spowodowaną Covid-19, w ramach wiosennych i jesiennych zajęć pod nazwą „Projekt Świetlica”. Realizację projektu od kilku lat wspiera również świdnicki magistrat. W 2018 roku przedsięwzięcie dofinansowano kwotą 10 tys. zł, w 2019 roku – 15 900 zł, w roku ubiegłym – 20 tys. zł. W tym roku przyznana została na ten cel również kwota 20 tys. zł.

W ramach projektu zrealizujemy 574 godzin bezpłatnych zajęć animacyjnych, artystycznych i warsztatów edukacyjnych, 10 podwórkowych pokazów filmowych dla dzieci i dorosłych, a także powołamy międzypokoleniowy teatrzyk podwórkowy – mówi Maria Zięba z fundacji „Ładne Historie”. Dodatkowo powstaną również atrakcyjne materiały edukacyjne, dostępne bezpłatnie w wersji papierowej i online. Kontynuowany będzie międzypokoleniowy program wolontariacki, w którym biorą udział słuchacze i słuchaczki Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież ze świdnickich szkół ponadpodstawowych.

Na “naszych” podwórkach w czasie zajęć nie ma dzieci zatopionych w telefonach komórkowych i tabletach – u nas dzieci tańczą, projektują, grają w podwórkowe gry, malują, muzykują. Podwórko staje się na powrót przestrzenią do spotkania, rozmowy, serdecznych gestów i przestrzenią do kształtowania i wyrażania dziecięcej wyobraźni. Tematem przewodnim szóstej edycji projektu będą prawa dziecka – dodaje Zięba.

/UM Świdnica, opr. mn/