Strona główna Artykuł sponsorowany Koszt wykonania tarasu z drewna i kompozytu

Koszt wykonania tarasu z drewna i kompozytu

0

Nie da się ukryć, że taras drewniany to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Materiał ten sprawia, że konstrukcja elegancko się prezentuje i cieszy wzrok. Do tego drewno samo z siebie jest materiałem ciepłym i wdzięcznym w obróbce, a dobrze zabezpieczone zachowa się w doskonałym stanie przez długie lata. Oczywiście istnieje dla niego również pewna alternatywa – deski kompozytowe. Jesteś ciekaw, jaki jest koszt wykonania tarasu z drewna lub kompozytu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części.

Co wpływa na koszt budowy drewnianego tarasu?
Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, iż nie da się jednoznacznie określić kosztu budowy tarasu, zarówno z drewna, jak i kompozytu. Wpływ na to ma bowiem wiele indywidualnych czynników. Możesz z góry wiedzieć, na jaki rodzaj desek się zdecydujesz, ale po drodze mogą pojawić się różne czynniki dodatkowe.

Cena uzależniona jest również od tego, gdzie postanowisz zaopatrzyć się w materiały. Pamiętaj, że do kosztu zakupu desek musisz doliczyć wszystkie dodatkowe akcesoria, w tym przede wszystkim montażowe. Różne są także ceny ekip, które zajmują się budową takich konstrukcji. Trudno tutaj poszukiwać standardów, gdyż stawki za pracę mogą się od siebie znacząco różnić zależnie od regionu, w którym mieszkasz.

Określając orientacyjne koszty inwestycji, zawsze zostaw sobie pewien bufor, a więc zarezerwuj nieco więcej pieniędzy, niż wydaje Ci się, że będzie potrzebne. Podczas budowy może dojść do wielu nieoczekiwanych sytuacji, w tym m.in.:

– konieczności zastosowania większej ilości materiałów,
– wykorzystania zaawansowanych technologii budowlanych,
– zmian w projekcie związanych np. z napotkanymi trudnościami,
– zdecydowaniem się na odmienny, niż wcześniej zakładano, standard wykończenia.

Jak określa się koszt budowy tarasu?
Aby przygotować orientacyjny kosztorys, zawsze konieczne będzie wykonanie inspekcji lokalnej. Może się np. okazać, że teren pod budowę tarasu jest podmokły lub wyjątkowo grząski, i trzeba wykonać dodatkowe wzmocnienia.

Na cenę będzie miał również wpływ wybór rodzaju desek, gdyż to od niego w dużej mierze zależy koszt zakupu materiałów budowlanych. Do tego dochodzi wybranie konkretnej technologii wykonania konstrukcji. Warto tutaj pamiętać, że choć deski kompozytowe są droższe, niż drewniane, to z drugiej strony ich montaż jest stosunkowo prosty. Mamy tutaj gotowe systemy montażowe, oparte np. na zatrzaskach, przez co koszt budowy takiego tarasu znacząco się zmniejsza.

Ile kosztuje wykonanie tarasu z drewna lub desek kompozytowych?
Na koniec przechodzimy już do konkretów, a więc orientacyjnych cen budowy tarasu z desek. W przypadku wyboru drewna trzeba zacząć od podbudowy. Szacunkowo będzie to od 80 zł do 110 zł. Cena budowy samego tarasu zależy już od tego, jaki będzie to rodzaj drewna i dla przykładu wykonanie metra kwadratowego będzie kosztować:

– od 210 do 240 zł przy deskach egzotycznych,
– od 160 do 190 zł przy wyborze sosny,
– od 170 do 200 zł przy zastosowaniu kompozytu.

To same koszty robocizny, do których doliczamy oczywiście wydatek na zakup samego materiału, czyli drewna lub kompozytu. Ceny te orientacyjnie kształtują się następująco (są to koszty za metr kwadratowy):

– modrzew syberyjski od 250 do 280 zł,
– drewno egzotyczne bangkirai od 420 do 450 zł,
– deski kompozytowe od 340 do 370 zł.

Najlepsze materiały na taras znajdziesz w sklepie internetowym https://hardwood.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBlisko 450 nowych zakażeń na Dolnym Śląsku. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułKierował pod wpływem środków odurzających, wpadł z narkotykami