Strona główna Artykuł sponsorowany Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze?

0

Wiosna właśnie nadeszła, czas więc rozpocząć sezon rowerowy. Wspólne wypady za miasto, leśne przejażdżki i rodzinne wyścigi… To idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu, również dla najmłodszych członków rodziny. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, by zagwarantować młodemu kierowcy pełne bezpieczeństwo podczas jazdy. Sprawdź jak to zrobić.

  1. Wybierz dobrej jakości rower

Jeśli Twoja pociecha ma w tym sezonie po raz pierwszy wsiąść na rower lub po prostu wyrosła już z dotychczasowego jednośladu, musisz kupić odpowiedni pojazd. Zdanie się w tej kwestii na czysty przypadek lub kierowanie się wyłącznie wyglądem sprzętu to najgorsze co można zrobić. Zawsze należy sprawdzić co najmniej kilka istotnych czynników. Po pierwsze, dopasuj pojazd do wzrostu dziecka. Jak to zrobić? Ustaw smyka przy ścianie, włóż między nóżki książkę i zmierz odległość od podłogi do grzbietu książki. Siodełko rowerka biegowego powinno być nieco niższe niż nóżka dziecka, by mały kierowca mógł całą stopą dotykać podłoża. Jeśli zamierzasz kupić rower z pedałami, młody użytkownik powinien po stanięciu w rozkroku nad ramą stabilnie dotykać stopami ziemi. Przy wyborze pod uwagę trzeba wziąć także rozmiar kół.  Zazwyczaj po jeździe na rowerku dwunastocalowym dzieci przesiadają się na jednoślad z kołami szesnastocalowymi, ale na zainteresowanie zasługują także modele czternastocalowe. Charakteryzują się one nisko osadzoną ramą, co znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Takie rowerki możesz zamówić w sklepie Runo Baby:  https://www.runo.sklep.pl/pl/menu/rowerki-dla-dzieci/wg-rozmiaru-kola/rowerki-14-cali-681.html

W trakcie kupna jednośladu dla dzieci trzeba sprawdzić również szereg innych parametrów: typ kół, materiał, z którego wykonano rower, wagę pojazdu, a także obecność dodatkowych funkcji. Jeśli szukasz dobrej jakości rowerka dla swojej pociechy, znajdziesz go na stronie: https://www.runo.sklep.pl/pl/menu/rowerki-dla-dzieci-632.html. W ofercie sklepu są zarówno rowerki biegowe dla maluchów, jak i rowery z pedałami dla nieco starszych dzieci. Wybór jest duży, więc zapewne uda się kupić model odpowiedni dla Twojego dziecka pod względem parametrów i wyglądu.

  1. Zadbaj o dodatkowe akcesoria ochronne

Kupno odpowiedniego roweru to nie koniec przygotowań do sezonu. Trzeba jeszcze zadbać o pozostałe akcesoria ochronne. Najistotniejszy jest oczywiście kask. Powinien posiadać niezbędne atesty i certyfikaty (CE, EN 1078, ITS), dokładnie zabezpieczać potylicę i czoło oraz zawierać otwory wentylacyjne. Dobrze, by kask miał również wbudowany system regulacji HeadLock umożliwiający dopasowanie sprzętu do głowy dziecka. Musi być także dość lekki. W przeciwnym wypadku w trakcie długiej jazdy młody kierowca może odczuwać ból szyi. Pamiętaj, że kask zawsze należy kupować w sprawdzonych sklepach np. na stronie https://www.runo.sklep.pl/. Egzemplarze używane trzeba natychmiast odrzucić. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo dziecka, nie warto szukać drobnych oszczędności. Oprócz kasku przydadzą się także: ochraniacze na łokcie i kolana, rękawiczki do jazdy oraz odblaski. Z takim ekwipunkiem niestraszna wywrotka!

    3. Przygotuj sprzęt

Jeśli mamy do dyspozycji zeszłoroczny rower i nie zamierzamy jeszcze kupować nowego, musimy dokonać niezbędnych regulacji. Dzieci rosną w błyskawiczny tempie, dlatego po zimie należy dostosować wysokość siodełka i kierownicy. Sprawdź także powietrze w oponach i upewnij się czy działają wszystkie światła.

  1. Zamontuj elementy ułatwiające jazdę

Z pewnością nauka jazdy może trochę potrwać. Warto więc, by w rowerze dla dzieci znajdowały się dodatkowe koła boczne ułatwiające korzystanie z pojazdu. Dzięki nim obejdzie się bez stłuczek i wywrotek. W rowerze można także zamontować kij. Za pomocą tego akcesorium rodzice mogą wspomagać malucha i popychać pojazd, a także kontrolować tor jazdy. Prowadnik przyda się także podczas pierwszych jazd próbnych na dwóch kołach po odkręceniu kółek bocznych. Dziecko będzie czuć się pewniej, wiedząc, że rodzic może w każdej chwili zareagować.

  1. Poznajcie zasady jazdy

Gdy dziecko jest już na tyle duże, że może udać się z rodzicami na wspólną przejażdżkę rowerową, warto mieć na uwadze kilka zasad. Na początku wytłumacz dziecku, że podczas jazdy musi bezwzględnie stosować się do poleceń rodzica. Na przejażdżce zawsze poruszaj się tuż za swoją pociechą, tak by stale mieć małego kierowcę w zasięgu wzroku. Pamiętaj, że do dziesiątego roku życia dziecko na rowerze jest z definicji pieszym, więc może poruszać się po chodniku. Co ważne, opiekun dziecka też ma prawnie zapewnioną możliwość jazdy po chodniku, choć musi zachowywać wówczas szczególną ostrożność.

Podczas wspólnych przejażdżek rowerowych z dzieckiem bezpieczeństwo jest najważniejsze. Można je zagwarantować poprzez zakup dobrego roweru i odpowiednich akcesoriów. Należy pamiętać także o nauce zasad jazdy i o ostrożności. Tej ostatniej podczas jazdy nigdy za wiele.

/Artykuł sponsorowany/