Strona główna Wydarzenia Żarów Chcą ratować cenne drzewa. Żarów czeka na zgłoszenia mieszkańców

Chcą ratować cenne drzewa. Żarów czeka na zgłoszenia mieszkańców

2

Urząd Miejski w Żarowie zaprasza mieszkańców gminy Żarów do zgłaszania cennych i wartych ochrony drzew, które miasto mogłoby otoczyć opieką i uratować. Każdy może zgłosić okaz, któremu warto przyznać status pomnika przyrody.

Park w Żarowie

– Ostatni raz drzewa w naszej gminie zostawały pomnikami przyrody na początku lat dwutysięcznych. To o wiele za rzadko! Trzeba to zmienić, a udać się to może dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy będą nam wskazywać drzewa warte ochrony – mówi Przemysław Sikora zastępca burmistrza. I dodaje. – Żarowianie najlepiej wiedzą, które drzewa w ich otoczeniu warto zachować i wierzę, że zgłoszeń będzie wiele. Jesteśmy na to przygotowani i czekamy na wnioski. Wspólnie z mieszkańcami i radnymi naszego miasta możemy uratować drzewa dla przyszłych pokoleń! Dzięki podejmowanym uchwałom będziemy mogli ochronić wartościowe drzewa, które wskażą mieszkańcy.

Obecnie na terenie administracyjnym gminy Żarów jest 36 pomników przyrody, wśród których są pojedyncze drzewa różnych gatunków lub grupy drzew. W większości pomniki te znajdują się w Parku Miejskim w Żarowie, a także w parku w Łażanach i Wierzbnej. Pojedyncze drzewa będące pomnikami przyrody znajdują się także w miejscowości Pyszczyn oraz Mrowiny.

– Oczywiście nie każde drzewo może takim pomnikiem zostać, jednak zgłaszajmy wszystkie, które uznamy za cenne i unikatowe – mówi Piotr Weiland kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie. – Poddamy je procesowi weryfikacji, czyli m.in. ustalimy i skontaktujemy się z właścicielem terenu, zasięgniemy opinii odpowiednich jednostek. Po pozytywnej weryfikacji przedłożymy projekt uchwały Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Po pozytywnej decyzji RDOŚ, przekażemy wniosek Radzie Miejskiej w formie uchwały.

Wszelkie informacje o zasadach zgłaszania drzew oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Urzędu Miejskiego w Żarowie.

/UM Żarów, opr. red./

Poprzedni artykułMistrzostwa w tenisie stołowym odwołane
Następny artykułNa apel Pogotowia Ratunkowego zareagowały Marcinowice