Strona główna 0_Slider Całe życie z lokomotywami. Niezwykłe urodziny legendy Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Całe życie z lokomotywami. Niezwykłe urodziny legendy Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

0

Jest dobrym duchem i legendą Jaworzyny Śląskiej. 13 marca kustosz Muzeum Kolejnictwa Zbigniew Gryzgot kończy 73 lata. Urodziny spędzi oczywiście wśród ukochanych lokomotyw, a do świętowania zaprasza wszystkich chętnych!

Ojciec Władysław był maszynistą i mały Zbyszek, który wraz z rodzicami i pięciorgiem rodzeństwa najpierw mieszkał w Żarowie, a później w Jaworzynie Śląskiej, od najmłodszych lat myszkował po lokomotywach. Po szczeblach kolejarskiej kariery piął się wiele lat – od palacza w parowozach, przez pomocnika maszynisty, po maszynistę z uprawnieniami na wszystkie typy lokomotyw. W 1983 roku skończył Technikum Kolejarskie w specjalności technik-mechanik taboru kolejowego i został zmuszony do pracy w oddziale napraw. – Takie były czasy, nikt nie pytał, co wolisz – mówi po latach. – Robiłem jednak wszystko, by jak najwięcej jeździć. Woził podróżnych po całej Polsce, od morza do gór, ale jego najbardziej ulubioną trasą była ta przez Jedlinę do Międzylesia.

Gdy nadszedł zmierzch kolei parowej, został powołany na kierownika utworzonego w dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej skansenu. Wówczas było tu jeszcze 10 czynnych parowozów. Po 10 latach PKP chciały zlikwidować skansen. Wówczas Zbigniew Gryzgot uczestniczył w trudnych rozmowach o przekazaniu miejsca i zabytków gminie. Udało się, jednak znaczna część eksponatów została zabrana do Wolsztyna. W 2004 roku upadający skansen wydzierżawił Piotr Gerber i stworzył Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Dwa lata później na powrót pana Zbyszka namówiła Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, obecnie dyrektorka muzeum. Emerytowany maszynista pracuje tu do dzisiaj, a jego wkład w ratowanie zabytków docenili mieszkańcy. Pan Zbigniew ma własny mural!

– Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kolei, bliższych i dalszych znajomych naszego Kustosza na okazjonalne zwiedzanie z kustoszem zakończone wspólnym ogniskiem, podczas którego opowie o swoich 55 latach na kolei. Zwiedzanie i spotkanie odbędzie się w reżimie sanitarnym. Prosimy o rezerwacje na maila [email protected]– zachęca muzeum. Urodzinowe spotkanie rozpocznie się 13 marca 2021r. o godz. 14.00.

/opr. asz/

Poprzedni artykułAbsolwent świdnickiego Banacha z ministerialnym stypendium
Następny artykułSetka maluchów w jeden miesiąc