Strona główna Kultura „Białoruś przebudzona”. Wystawa na świdnickim Rynku

„Białoruś przebudzona”. Wystawa na świdnickim Rynku

0

Od piątku na świdnickim Rynku można oglądać wystawę zdjęć wykonanych przez białoruskich fotoreporterów, dokumentujących protesty po wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku.

9 sierpnia 2020 roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Ich wyniki zostały sfałszowane – w rzeczywistości zdecydowaną większość głosów zdobyła Swiatłana Cichanouska. Nieprzerwanie od ponad stu dni trwają pokojowe protesty, największe w historii tego kraju. Władze odpowiadają represjami w niespotykanej skali, większej nawet niż w czasach komunistycznych po II wojnie światowej. Dotychczas zatrzymanych zostało ponad 27 tysięcy osób, wiele z nich bito i torturowano. Jest też co najmniej 7 ofiar śmiertelnych. Jednak Białorusini się przebudzili. Nie poddają się. Są solidarni w wytrwałej walce z niesprawiedliwością i przemocą – opisują twórcy wystawy „Białoruś przebudzona”.

Na wystawie zaprezentowano 25 zdjęć, których autorami są: Iryna Arekhouskaya (Belsat), Vlad Borisevich (Onliner.by), Daria Burakina (TUT.by), Nadia Buzhan (Nasha Niva), Maksim Malinouski (Onliner.by), Aliaksandr Ruzhechka (Onliner.by), Sergey Saciuk (Naviny.by), Volha Shukaila (TUT.by), Maksim Tarnalitsky (Onliner.by) i Vadim Zamirovski (TUT.by).

Kuratorem wystawy jest Jacek Marczewski z Press Club Polska

/ŚOK, opr. mn/

Poprzedni artykułGroził zabójstwami, pobiciami i gwałtami. Telefonicznego stalkera czeka leczenie zamiast więzienia
Następny artykułDziałkowcy mogą zgłaszać się po miejskie dotacje