Strona główna Wydarzenia Świebodzice Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Świebodzic

Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Świebodzic

0

Rada Miejska w Świebodzicach przyjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania burmistrza Pawła Ozgi. Wyznaczeniem terminu referendum, ustaleniem wzoru i treści kart do głosowania, a także  opracowaniem kalendarza czynności związanych z przeprowadzeniem głosowania zajmie się teraz Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu.

Przypomnijmy, w październiku 2019 roku zerwane zostało koalicyjne porozumienie w Radzie Miejskiej w Świebodzicach zawarte między Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych a Stowarzyszeniem Obywatelskie Świebodzice. Doszło do tego w następstwie decyzji burmistrza Pawła Ozgi, który odwołał ze stanowiska swojego dotychczasowego zastępcę Mariusza Szafrańca. Od tego czasu samorządowy konflikt w Świebodzicach pogłębiał się. Radni dwukrotne odrzucali przygotowany przez władze miasta projekt budżetu na 2020 rok, nie udzielili burmistrzowi Pawłowi Ozdze absolutorium oraz wotum zaufania, a także odrzucili sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2019 rok. Równocześnie obie strony obwiniały się o prowadzenie działań stopujących lub uniemożliwiających rozwój miasta.

Kolejnym rozdziałem w konflikcie na linii burmistrz – opozycyjni radni stała się zapowiedź przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Pawła Ozgi ze stanowiska. – Myślę, że jedynym lekarstwem w tej chwili – uzdrawiającym, jeśli chodzi o Świebodzice i samorząd świebodzicki – jest to, żeby przeprowadzić referendum o odwołanie burmistrza. Ponad dwa lata świadczą o tym, że nie zrealizowane zostały właściwie żadne postulaty. Interpelacje, które są składane przez radnych opozycyjnych nie są realizowane – poza pojedynczymi, drobnymi przypadkami – mówiła pod koniec stycznia Halina Mądra, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świebodzicach, w rozmowie z Radiem Sudety 24. Na początku marca kwestia przeprowadzenia referendum nabrała formalnej postaci.

1 marca zwołana została sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach, podczas której samorządowcy zajęli się projektem uchwały dotyczącej przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Pawła Ozgi ze stanowiska z powodu nieudzielenia absolutorium za rok 2019. Projekt uchwały w tej sprawie złożyła grupa 12 radnych: Patryk Biały, Sebastian Biały, Marcin Cichoń, Tomasz Czekaj, Aneta Dobosz, Marek Gąsior, Łukasz Kwadrans, Bogdan Kożuchowicz, Sławomir Łukawski, Halina Mądra, Adam Tobiasz, Krystian Wołoszyn. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 12 radnych, a 7 było przeciwnych.

Uchwała zostanie teraz przekazana Komisarzowi Wyborczemu w Wałbrzychu, który określi termin przeprowadzenia referendum, wzór i treść karty do głosowania oraz kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum.

/mn/

Poprzedni artykułSkradzione płyty nagrobne wróciły na plac Pokoju. Długie lata przeleżały w piwnicy [FOTO]
Następny artykułNiespodziewany gość w środku nocy. Szczur wyszedł z muszli klozetowej