Strona główna 0_Slider Zatańczą przeciwko przemocy. Bunt Miliarda w Walentynki

Zatańczą przeciwko przemocy. Bunt Miliarda w Walentynki

2

Pod hasłem „Bunt Miliarda” kobiety w całej Polsce przyłączą się po raz kolejny do symbolicznej akcji przeciwko przemocy.  – Dziewczyny, ale też zapraszamy panów – to już tradycja, że tańczymy nasz taniec 14 lutego, który jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet. Po Strajkach Kobiet, inicjowanych przez świdnicką młodzież liczymy na wasze uczestnictwo w naszej akcji. Spotykamy się w samo południe – zachęca Violetta Mazurek ze świdnickiego Stowarzyszenia Kobiet.

„Pandemia Covid-19 błyskawicznie wydobyła na powierzchnię wszystko co niszczycielskie w neoliberalizmie, kapitalizmie, rasizmie, faszyzmie i patriarchacie, ujawniając brutalny i zepsuty system, który jest nam narzucany już o wiele za długo. Każdego dnia widzimy, że umierają przede wszystkim ci, którzy zawsze byli wykorzystywani, uciskani, marginalizowani i dyskryminowani ze względu na rasę, płeć, klasę, kastę. Na całym świecie większość osób pracujących na pierwszej linii w służbie zdrowia, pomocy społecznej, w gospodarstwach domowych i rolnych, to kobiety. Podobnie jak Ziemia, są najmniej cenione i chronione. BUNTUJMY SIĘ, dla kobiet, które wykonują niezbędną pracę, były doceniane, chronione i by zajmowały wyższą pozycję społeczną. BUNTUJMY SIĘ dla Ziemi, która jest najniezbędniejsza dla wszelkiego życia. BUNTUJMY SIĘ, by kobiety po gwałcie czy innych formach przemocy dostały wsparcie, pomoc ze strony państwa i społeczeństwa/ BUNTUJMY SIĘ przeciwko krzywdzącym mitom na temat kobiet po gwałcie.” – zachęca Feminoteka, która koordynuje społeczną akcję w Polsce i wyjasnia, że lista powodów buntu jest niezmiennie długa.

Miliard kobiet rocznie na całym świecie wciąż doświadcza przemocy, w Polsce kolejne rządy nie dbają o bezpieczeństwo kobiet,  polskie instytucje – policja, sądy – poniżają kobiety po doświadczeniu przemocy, skazują je na wieloletnie cierpienie – wylicza Feminoteka. Do postulatów antyprzemocowych dołączony został także apel powstrzymania katastrofy klimatycznej.

W tym roku uczestnicy akcji zatańczą do piosenki „Break the Chain” Teny Clark. Polska wersja „Tańczę, bo mam dość!” powstała przy współpracy Justyna Gardzińskiej, Joanny Bertantowicz, Katarzyny Enemuo-Jackowskiej, kapeli Jazgodki oraz Antoniego Sojki i Marka Tarnowskiego. Piosenka i układ choreograficzny na stronie Feminoteki.

Międzynarodową akcję “One Billion Rising” (w Polsce Nazywam się Miliard) zapoczątkowała Eve Ensler, autorka “Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. – 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych.

/opr. red./

Poprzedni artykułPonad 300 zakażeń na Dolnym Śląsku. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim i w kraju?
Następny artykułSpadnie nawet 25 cm śniegu, potem przyjdą zawieje. Synoptycy wydali ostrzeżenia