Strona główna Wydarzenia Wiosna w lutym. Rekordowe temperatury w Polsce, blisko krajowego rekordu w Pszennie

Wiosna w lutym. Rekordowe temperatury w Polsce, blisko krajowego rekordu w Pszennie

0

W środę do Polski dotarła prawdziwa wiosna. Na wielu termometrach w kraju zanotowano rekordowe dla lutego wartości temperatur – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Pobity został rekord stacji synoptycznych – w Jeleniej Górze zanotowano 21,2°C. Blisko rekordu było też na stacji w Pszennie. W czwartek ma być równie ciepło i możliwe są kolejne rekordy.

Na wielu termometrach w kraju słupek rtęci wzrósł w środę do rekordowych wartości dla lutego. – Dane z termometrów maksymalnych potwierdziły, że pobity został dotychczasowy rekord lutego, na stacjach synoptycznych, wynoszący 20,6°C – Tarnów 1990 r. Nowy rekord to 21,2°C – Jelenia Góra. W ciągu ostatnich dni nowe rekordy zanotowano na kilkudziesięciu stacjach pomiarowych m. in. na Kasprowym Wierchu, Śnieżce, w Poznaniu i Warszawie. Na stacji telemetrycznej Pszenno zanotowano dziś 21,34°C. Zabrakło 0,06° do wyrównania rekordu stacji telemetrycznej z Makowa Podhalańskiego – przekazali za pośrednictwem mediów społecznościowych synoptycy IMGW.

Jak potwierdza serwis meteoprognoza.pl, w przypadku Pszenna niewiele zabrakło do pobicia absolutnego rekordu ciepła za luty, który wynosi 21,4°C i datowany jest na 25 lutego 1990 roku. Pobity został jednak rekord dla samej stacji, który wynosił dotychczas 19,4°C (1990 rok).

Jakiej pogody możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Prognoza IMGW dla kraju

W czwartek bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko na północnym wschodzie początkowo zachmurzenie umiarkowane lub duże. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, głównie we wschodniej połowie oraz obniżeniach terenu na południu kraju. Temperatura maksymalna od 11°C na północnym wschodzie, od 15°C do 17°C w centrum i na północy do 19°C, 21°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, tylko na północy umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h, w Tatrach do 80 km/h.

W nocy z czwartku na piątek na północy zachmurzenie umiarkowane oraz duże i miejscami opady deszczu. Na pozostałym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Na południu kraju lokalnie, głównie w obniżeniach terenu, mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 0°C, 2°C na południu i wschodzie do 5°C, 6°C na północy i zachodzie, chłodniej tylko w kotlinach górskich, od -5°C na Podhalu do -1°C w kotlinach sudeckich. Wiatr będzie słaby, na północy umiarkowany, nad morzem porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h.

W piątek na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu. Wysoko w Sudetach opady deszczu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 5°C nad morzem i 7°C miejscami na północy, od 9°C do 12°C w centrum, do 14°C, 16°C miejscami na południu. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni, tylko na Pomorzu północno-zachodni. Na szczytach Sudetów i Tatr porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach możliwe zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na Pomorzu oraz Warmii rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu, głównie na wschodzie i południu. Na obszarach podgórskich opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm. Temperatura minimalna od 0°C na południu i 1°C na wschodzie oraz centrum do 3°C nad morzem oraz na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni. W Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykułUrzędnicy zignorowali nakaz inspektora budowlanego. Podatnicy przez ich opieszałość mogą zapłacić blisko 400 tysięcy złotych
Następny artykułPonad 800 nowych zakażeń na Dolnym Śląsku, kolejnych kilkadziesiąt przypadków w powiecie świdnickim