Strona główna 0_Slider Zimowe utrudnienia na drogach regionu. Trudna sytuacja na „trzydziestce piątce” do Wałbrzycha...

Zimowe utrudnienia na drogach regionu. Trudna sytuacja na „trzydziestce piątce” do Wałbrzycha [FOTO/VIDEO]

22

W wyniku opadów śniegu na drogach województwa dolnośląskiego występują złe warunki do jazdy. Drogowcy mają problem z usuwaniem śniegu z jezdni nawet na głównych szlakach komunikacyjnych regionu. Z uwagi na bardzo trudną sytuację na odcinku Świebodzice-Wałbrzych zadecydowano o zamknięciu przejazdu drogą krajową nr 35 w stronę Wałbrzycha. Utrudnienia w ruchu występowały również na wojewódzkiej trasie Świdnica-Dzierżoniów, drodze krajowej nr 34, a także na ulicach Esperantystów oraz Sikorskiego w Świdnicy.

Droga krajowa nr 34 Świebodzice-Dobromierz (zdjęcie nadesłane przez czytelnika Swidnica24.pl)

W regionie nadal występują opady śniegu, początkowo o natężeniu umiarkowanym, później słabym. Zanotowano przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm na północy województwa do 15 cm na południu – informuje Barbara Wrona, synoptyk IMGW-PIB, w komunikacie meteorologicznym wydanym przed godziną 8.00 w poniedziałek. Do godziny 14.00 obowiązuje meteorologiczne ostrzeżenie II stopnia dotyczące możliwości występowania intensywnych opadów śniegu.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (stan na godz. 11.00), trudne warunki występują na niemal wszystkich drogach krajowych w regionie, w tym na DK35 od Świebodzic do Wrocławia, DK5 od Bolkowa do A4, a także na DK34. W Świdnicy ciężarówki miały problem z przejechaniem ulicą Esperantystów, a także utykały w rejonie skrzyżowania Zamenhofa z Sikorskiego. – W Świdnicy drogi zasypane. Obwodnica Świdnicy nieprzejezdna.  Dojazd ze Świdnicy do Wałbrzycha – droga zakorkowana od Świebodzic. Droga krajowa w tragicznym stanie. Droga przez Witoszów nieodśnieżona. Czas dojazdu 80 minut. ŻADNEJ pługopiaskarki po drodze. Strefa ekonomiczna w Wałbrzychu zablokowana – relacjonował nad ranem jeden z mieszkańców.

Aktualizacja – godz. 12.30:

Drodzy kierowcy, robimy co możemy aby sprawić żeby drogi w mieście były przejezdne. Walka jest trudna, ale staramy się jak tylko możemy. Aktualnie po terenie Świdnicy jeździ aż 11 pojazdów, które odśnieżają, sypią piach oraz sól. Uważajcie na siebie! – informował w południe Urząd Miejski w Świdnicy.

Z uwagi na sytuację panującą na odcinku Świebodzice-Wałbrzych, około godziny 11.00 policja podjęła decyzję o zamknięciu dojazdu do Wałbrzycha drogą krajową nr 35. Policjanci zawracają kierowców na wysokości skrzyżowania z DK34. Poprzednio na taki krok zdecydowano się w godzinach porannych, czasowo przywracając przejazd około godziny 9.30.

Świdnicka policja informuje, że w godzinach okołopołudniowych na pozostałych trasach powiatu nie występowały na tyle poważne utrudnienia, które doprowadziłyby do całkowitego zamknięcia przejazdu. Zmotoryzowani muszą jednak liczyć się z problemami na trasie Świdnica-Dzierżoniów – na terenie powiatu dzierżoniowskiego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem ciężarówki, w wyniku czego droga wojewódzka nr 382 została zablokowana.

Aktualizacja – godz. 13.45:

Według informacji przekazywanych przez GDDKiA, śliska nawierzchnia w dalszym ciągu występuje na większości krajowych tras w regionie. Zmotoryzowani sygnalizują spore problemy na drodze krajowej nr 34 Świebodzice-Dobromierz – z drogi wypadło tam auto ciężarowe.

Aktualizacja – godz. 16.00:

Świdnicka policja informuje o otwarciu przejazdu drogą krajową nr 35 w kierunku Wałbrzycha. Ruch odbywa się tam bardzo powoli.

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych zbierane są przez Punkty Informacji Drogowej (PID). Dane te są następnie umieszczane na stronie internetowej GDDKiA, w zakładce “Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKiA 19 111.

W przypadku dróg wojewódzkich, na stronie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu można się zapoznać z planem zimowego utrzymania w sezonie 2020/2021. Bieżący stan dróg wojewódzkich można z kolei sprawdzić pobierając aktualny raport, który również udostępniany jest na stronie DSDiK.

Kontakt z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg:

– drogi krajowe (DK5 na odcinku od węzła Kostomłoty do Bolkowa, DK34 od Świebodzic do Dobromierza, DK35 od granic Wałbrzycha do Gniechowic) podlegają utrzymaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Rejon Dróg w Wałbrzychu: tel. 74 841 03 65.

– drogi wojewódzkie (na terenie Świdnicy: ul. Wałbrzyska, pl. Grunwaldzki, al. Niepodległości, ul. Wrocławska od pl. Wolności do Łącznej, ul. Łączna, ul. Przemysłowa, ul. Kopernika od Przemysłowej do Towarowej, ul. Towarowa, ul. Westerplatte od Towarowej do granic administracyjnych miasta) są utrzymywane przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu – tel. 71 39 17 196 (całodobowo), Obwód w Olszyńcu – tel. 74 845 33 57, służba utrzymaniowa rejon w Wałbrzychu – tel. 74 843 11 17.

– drogi powiatowe (na terenie Świdnicy: ul. Kochanowskiego, ul. Bystrzycka, ul. Westerplatte od Bystrzyckiej do Towarowej) podlegają utrzymaniu przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego – tel. 74 66 22 920 wewn. 25, adres e-mail: [email protected]

– drogi gminne w Świdnicy – w zimowym sezonie 2020/2021 za utrzymanie dróg gminnych, ciągów pieszych, alejek i schodów oraz przystanków komunikacyjnych na terenie miasta odpowiada Farma Miejska – tel. 74 851 39 88.

Lista ulic w Świdnicy objętych zimowym utrzymaniem w 2021 roku /udostępniona przez UM w Świdnicy/:

1 Maja, Aleja Brzozowa, Akacjowa, Andersa, Armii Krajowej, Bema, Bobrzańska, Boczna, Boduena (wjazd od Wałbrzyskiej), Bohaterów Getta, Bracka, Brodatego, Budowlana, Chopina, Chrobrego, Daleka, Dąbrowskiego, Dębowa, Długa, Długosza, Drzymały, Dworcowa + Plac przed Dworcem PKP, Fieldorfa, Franciszkańska, Galla Anonima (dojazd do Szkoły Podstawowej i żłobka), Garbarska, Gdyńska, Głowackiego, Główna, Grodzka, Grota-Roweckiego, Hetmańska, Husarska – do Kosynierów, Inwalidów Wojennych, Inżynierska, Jadwigi Śląskiej, Jagiellońska, Jagienki, Jałowcowa, Jana Riedla, Jarzębinowa, Jasińskiego, Jodłowa, Kazimierza Wielkiego, Kątna, Kilińskiego, Kliczkowska (od Wrocławskiej do Kopernika), Kliczkowska (od Kopernika do Okrężnej), Klonowa, Kolberga, Kolejowa – Centrum Przesiadkowe, Kolejowa – główny przebieg, Kołłątaja, Komorowskiego, Komunalna (Aleja Colgate), Komunardów, Konopnickiej, Kopernika (tylko gminna), Korczaka, Kosynierów, Kościelna, Kościuszki, Kotlarska, Kraszewskiego, Kraszowicka (od Bystrzyckiej do Przyjaźni), Kraszowicka (od Przyjaźni do Torowej), Kraszowicka (od Torowej do Bystrzyckiej), Krzywoustego, Księcia Bolka Świdnickiego, Księżnej Agnieszki, Kunic, Kusocińskiego, Krzywickiego-Lompy, Langiewicza, Lelewela, Leśna, Łokietka, Łukasińskiego, Łużycka, Mała, Marcinkowskiego, Mennicka, Metalowców, Miarki (wjazd), Mickiewicza, Mieszka I, Miłego Dnia, Muzealna, Nadbrzeżna, Nauczycielska, Niecała, Odnowiciela, Ofiar Oświęcimskich, Okrężna, Okulickiego, Paderewskiego, Pańska, Parking Starostwo, Parking Urzędu Miasta, Parking USC, Parkowa (od Saperów do granicy ogródków działkowych), Pileckiego, Pionierów Ziemi Świdnickiej, Plac Grunwaldzki, Plac Jana Pawła II (w tym parking przed Katedrą), Plac Kombatantów (jezdnia i miejsca postojowe), Plac Św. Małgorzaty, Plac Piłsudskiego, Plater, Pobożnego, Podchorążych, Podmiejska, Pogodna, Polna Droga, Prądzyńskiego, Przedwiośnie, Przyjaźni, Pułaskiego, Reja, Rolnicza, Równa, Różana, Rycerska, Rynek, Rzeźnicza, Saperów, Serbska, Sikorskiego (do Pogodnej do Zamenhofa), Siostrzana, Skłodowskiej-Curie, Słobódzkiego, Słowackiego, Słowiańska, Sowińskiego, Spacerowa, Spółdzielcza, Sprzymierzeńców, Stalowa, Stęczyńskiego, Strzegomska, Strzelińska, Sudecka, Sybiraków, Szpitalna, Szymanowskiego, Śląska, Ślężańska, Śmiałego, Środkowa, Teatralna, Tołstoja, Traugutta, Trybunalska, Trzeboszańska, Ułańska, Waryńskiego, Webera, Wesoła, Westerplatte (od Placu Wolności do Bystrzyckiej), Willowa, Witosa, Wodna, Wokulskiego, Wrocławska (od Łącznej do Szarych Szeregów), Wróblewskiego, Wrzosowa, Wschodnia, Wyspiańskiego, Wyszyńskiego, Zacisze, Zamkowa, Ząbka, Zielona, Zmorskiego, Zwierzyniecka, Zygmuntowska, Żeromskiego.

/opr. mn/

zdjęcia nadesłane przez czytelnika Swidnica24.pl

Poprzedni artykułBardzo trudne warunki na dolnośląskich drogach. Policja apeluje do kierowców
Następny artykułRazem na turystycznych szlakach od 65 lat [FOTO]