Strona główna 0_Slider Tłok, brak płynu dezynfekcyjnego, maski na brodzie czyli „reżim sanitarny” w świdnickich...

Tłok, brak płynu dezynfekcyjnego, maski na brodzie czyli „reżim sanitarny” w świdnickich marketach

19

Nikt nie liczy, ile osób przebywa na terenie sklepu, nie ma płynów do dezynfekcji ani jednorazowych rękawiczek. Jeden z czytelników Swidnica24.pl wskazuje na szereg nieprawidłowości w świdnickich marketach i pyta, co z kontrolami sanepidu?

Do redakcji Swidnica24.pl dociera coraz więcej interwencji, związanych z sytuacją w dużych sklepach. Temat wywołały wcześniejsze informacje o kontrolach, przeprowadzanych przez sanepid w restauracjach, które uruchomiły stacjonarną działalność mimo zakazów.  – Czy mogliby Państwo skierować do naszego powiatowego sanepidu prośbę o podanie statystyk, ile dotychczas kontroli w powiecie pod kątem epidemicznego reżimu sanitarnego zostało wykonanych w sklepach wielkopowierzchniowych u nas w powiecie i jaka jest suma kar nałożonych za uchybienia? Media i opinia publiczna koncentrują się na kontrolach otwartych restauracji a umyka nam chyba o wiele poważniejszy problem, bowiem notorycznie obserwuję następujące sytuacje: Nikt nie liczy ile osób przebywa na terenie sklepu. W „Biedronce” na Wróblewskiego czasami panuje taki tłok, że nie wierzę że nie przebywa tam w jednym czasie za dużo ludzi wbrew limitom. De facto nawet w tym sklepie nie wiadomo ile może tam przebywać klientów jednocześnie, bo nie ma takiej informacji. W tej samej „Biedronce” w ogóle nie ma jednorazowych rękawiczek przy wejściu – dopiero na pieczywie muszę sobie je znaleźć. W tym i innych marketach brakuje żelu do rąk do dezynfekcji – napisał pan Antoni.

— W powiecie świdnickim przeprowadzane są liczne kontrole dotyczące przestrzegania nakazów i zakazów związanych z epidemią SARS-CoV-2. Od stycznia 2021 r. przeprowadzono samodzielnie lub w asyście policji 22 kontrole sanitarnych obiektów obrotu żywnością, w tym 7 sklepów wielkopowierzchniowych. Nie stwierdzono drastycznych uchybień higieniczno-sanitarnych i nie nakładano kar. W sklepach „Biedronka” przy wejściu znajdują się pojemniki z płynami dezynfekcyjnymi. Jeżeli nie są uzupełnione, należy skierować się do obsługi – poinformowała 17 lutego Mariola Dratwa, kierownik Oddziału Nadzoru Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Dzisiaj sprawdziliśmy wybrany losowo sklep. W „Biedronce” przy ul. Trybunalskiej nie było pojemników na płyn, rękawiczek, w sklepie panował tłok i nikt nie liczył, ilu jest klientów. – PSSE w Świdnicy dziękuje za zainteresowanie i przekazanie informacji, do przedmiotowego sklepu zostaną wysłani nasi pracownicy – na przekazane informacje odpowiedziała Mariola Dratwa.

Przypomnijmy, na mocy obowiązujących do odwołania nakazów, dotyczących zachowania reżimu sanitarnego w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, sklepy są zobowiązane do udostępnienia klientom płynów dezynfekcyjnych oraz jednorazowych rękawiczek. Wyznaczono również limity klientów, jednorazowo przebywających w sklepie: 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułMieszkańcy gminy Marcinowice dostaną pomoc w wykryciu nowotworów jelita grubego
Następny artykułOd pożaru komina zajął się dach