Strona główna Kultura „Sułkopodobni” – dorośli alchemicy w wersji dźwiękowej

„Sułkopodobni” – dorośli alchemicy w wersji dźwiękowej

0

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na cykl słuchowisk, przygotowanych przez uczestników projektu Alchemia Teatralna. Inspiracją stała się postać pana Sułka, kreowana w audycji radiowej przez zmarłego niedawno znakomitego aktora Krzysztofa Kowalewskiego.

– Kiedy odchodzą wielkie osobowości kultury, budzą się wspomnienia. Z tęsknotą dziś wracamy do kreacji Krzysztofa Kowalewskiego, bo był nie tylko wybitnym aktorem, ale też szczerym i mądrym człowiekiem, który oczarował nas kilka lat temu na spotkaniu w ramach Alchemii Teatralnej. Wiele pokoleń znało go również jako pana Sułka. Kultowe audycje kojarzą się wciąż z dowcipnymi powiedzonkami i poetyką absurdu, a Sułek to symbol bycia sobą pomimo wszystko – tłumaczą swój wybór świdniccy alchemicy. – Aby uaktywnić w czasie pandemii grupę dorosłych alchemików, postanowiliśmy wykorzystać  ich głosy w cyklu nagrań audio nawiązujących do konwersacji słynnego duetu Kowalewski-Lipińska. Okazało się, że wszyscy czekali na hasło do działania, toteż teksty stworzone przez alchemiczkę Mariolę Mackiewicz zaczęły żyć dzięki lektorskim talentom przyjaciół z zespołu. Dialogi zostały napisane pod konkretne duety czy tercety, bo nazwa projektu „Sułkopodobni” mówi o nas prawie wszystko.

To nowe doświadczenie dla grupy, wymagające akustycznego kreowania postaci i sytuacji. Duży udział w powstawaniu słuchowisk ma profesjonalna ekipa techniczna ŚOK w składzie: Paweł Zając i Krzysztof Kowalewski, która wyczarowuje świat, gdzie czysty nonsens splata się z realizmem.

Pierwsza audycja wyemitowana zostanie 24 lutego o godz. 18.00, słuchać jej będzie można na stronach sok.com.pl, alchemiateatralna.pl, ich fanpage’ach na portalu Facebook oraz kanale YouTube Świdnickiego Ośrodka Kultury.

/Źródło ŚOK, opr. red./

Poprzedni artykułUdzielą bezpłatnej porady. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
Następny artykułBlisko 4 tys. nowych zakażeń w kraju. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?