Strona główna 112 Służby przypominają o odśnieżaniu dachów, chodników i aut

Służby przypominają o odśnieżaniu dachów, chodników i aut

2

W związku z opadami śniegu na terenie całego kraju, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości. O zimowych obowiązkach kierowców przypominają z kolei policjanci.

Do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku. – Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny. Aktualnie na dachach zalega około 20 centymetrowa warstwa puszystego śniegu, jednak sytuacja z każdą godziną się pogarsza. W przypadku odśnieżania powierzchni dachowych należy pamiętać o skutecznym zabezpieczeniu miejsc, na które będzie usuwany śnieg – zwracają uwagę świdniccy strażnicy miejscy.

Jak przypominają samorządowcy, właściciel nieruchomości jest opowiedziany również za odśnieżanie chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości. Ośnieżanie chodnika to obowiązek wynikający z ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu porządku w gminach.

Zimą warto zwrócić uwagę nie tylko na zaśnieżone dachy czy chodniki. – Bardzo ważną kwestią jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem na drogę. Zgodnie z art. 66 ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka – przypominają świdniccy policjanci.

Jak dodają, zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. – Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania – zaznaczają funkcjonariusze.

Zwracają przy tym uwagę kierującym, aby pamiętali o wymianie opon na zimowe. – Niskie temperatury sprawiają, iż stosowanie letnich opon w samochodach staje się mało efektywne. Droga w przypadku nagłego hamowania wydłuża się o kilkadziesiąt metrów, przy jeździe z prędkością 50 km/h, a to z kolei może doprowadzić do wypadku. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to niezwłocznie wymieńmy opony z letnich na zimowe – przypominają.

/opr. mn/

Poprzedni artykułJak ważny jest sport w życiu seniora?
Następny artykułMeble do modnej kuchni – w stylu nowoczesnym czy klasycznym?