Strona główna Artykuł sponsorowany Podręczny sprzęt gaśniczy – co musisz o nim wiedzieć? Koniecznie sprawdź!

Podręczny sprzęt gaśniczy – co musisz o nim wiedzieć? Koniecznie sprawdź!

0

Gaszenie pożaru w zarodku to jedyny sposób, by skutecznie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jak zrobić to prawidłowo? Najlepiej korzystając ze specjalistycznych akcesoriów i preparatów. Właśnie dlatego profesjonalny podręczny sprzęt gaśniczy powinien znaleźć się nie tylko w instytucjach użytku publicznego, ale także w sklepach i innych obiektach. Jakie elementy mieszczą się pod tym pojęciem i co decyduje o ich doborze i rozmieszczeniu?

Podręczny sprzęt gaśniczy, czyli co?

Podręczny sprzęt gaśniczy to nic innego jak przenośny sprzęt uruchamiany ręcznie. Służy przede wszystkim do gaszenia pożarów w zarodku, jeszcze przed pojawieniem się straży pożarnej. Wbrew pozorom, obejmuje nie tylko gaśnice, ale także hydronetki, koce gaśnicze, sita kominowe, hydranty wewnętrzne, węże pożarnicze oraz małe agregaty i kule gaśnicze. Wymienione elementy charakteryzują się niewielkim rozmiarem. Co więcej, są lekkie i łatwe w obsłudze. Prosta i jednocześnie szczegółowa instrukcja znajduje się bezpośrednio na załączonej etykiecie. Dzięki temu użycie ich nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.

Ochrona przeciwpożarowa budynków – co musisz wiedzieć?

Dobór i rozmieszczenie sprzętu gaśniczego w obiektach nie jest przypadkowy. Szczegółowe zasady reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 21.04.2006 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563). O czym koniecznie musisz pamiętać?

Dopasowanie rodzaju podręcznego sprzętu gaśniczego do specyfiki obiektu

Czyli, w praktyce dopasowanie rodzaju podręcznego sprzętu gaśniczego do gaszenia tych grup pożarów, których wystąpienie w konkretnym obiekcie jest najbardziej prawdopodobne. Dotyczy to przede wszystkim gaśnicy. O czym poinformują Cię konkretne oznaczenia?

A – gaśnica służy do gaszenia pożarów materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego. Spalanie takich materiałów zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;

B – gaśnica z oznaczeniem „B” dedykowana jest palącym się cieczom oraz topiącym się materiałom stałym;

C – oznaczenie „C” informuje o możliwości gaszenia gazów palnych, na przykład gazu miejskiego;

D – czyli gaśnica przeznaczona do palących się metali;

F – odpowiednia do tłuszczów i olejów  w urządzeniach kuchennych;

Rozmieszczenie podręcznego sprzętu gaśniczego

Nie bez znaczenia jest także rozmieszczenie podręcznego sprzętu gaśniczego. Gaśnice powinny znaleźć się w miejscach widocznych i łatwo dostępnych, a więc na klatkach schodowych, przy wejściach do budynków, na korytarzach oraz przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz. Gaśnica powinna zostać umieszczona także w miejscach narażonych na działanie źródeł ciepła. Konieczne jest zainstalowanie jej również na każdej kondygnacji budynku wielokondygnacyjnego. Podręczny sprzęt przeciwpożarowy nie powinien być narażony na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu będziesz miał pewność, że poszczególne elementy są sprawne i gotowe do ewentualnego użycia.

Rozmieszczenie gaśnic w pomieszczeniach

Gaśnice w pomieszczeniach również nie mogą być rozmieszczone przypadkowo. Zgodnie z rozporządzeniem, odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 metrów. Co więcej, do samej gaśnicy musi być zapewniony wygodny dostęp. Jego szerokość nie może być mniejsza niż 1 metr.

Ilość środa gaśniczego przypadająca na określoną powierzchnię

Zgodnie z zawartymi w rozporządzeniu MSW informacjami, 2 kg lub 3 dm3 środka gaśniczego powinno przypadać na 100m2 powierzchni pożarowej niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym. Ma to zastosowanie w przypadku powierzchni zarówno zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi (ZL I, II, III, V), jak i produkcyjnej i magazynowej. W drugim przypadku dopuszczalna gęstość obciążenia ogniowego nie może przekraczać 500MJ/m2.

Jak prawidłowo posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym?

Podręczny sprzęt gaśniczy został zaprojektowany i opisany w taki sposób, by mogły się nim posługiwać osoby dorosłe, bez specjalistycznego przeszkolenia. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, by pokonanie pożaru w zarodku było możliwe. O czym koniecznie musisz pamiętać?

Gasząc pożar gaśnicą, pamiętaj, by strumień środka gaśniczego był skierowany bezpośrednio na palące się przedmioty. Nigdy nie celuj w środek ognia – zaczynaj od skraju i kieruj się wewnątrz. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się pożaru. Jak gasić pionowe przedmioty? W tym wypadku należy rozpocząć akcję od góry i kierować się ku dołowi.

Bardzo ważny jest również dobór środków odpowiednich do grupy pożaru. Dzięki temu nie pogłębisz strat wywołanych przez ogień, jednocześnie skutecznie go zwalczając. Pamiętaj również, by nigdy nie wykorzystywać gaśnic do gaszenia ubrań płonących na ludziach. W takiej sytuacji niezbędny okaże się koc gaśniczy, także należący do podręcznego sprzętu gaśniczego.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPunkty bezpłatnej pomocy prawnej ponownie otwarte
Następny artykułZa honorowy tytuł kasztelana Zamku Grodno zapłacili już 12 tysięcy złotych