Strona główna Kultura Najlepsze fotografie uliczne. Wystawa w Świdnicy

Najlepsze fotografie uliczne. Wystawa w Świdnicy

0

Już od przyszłego tygodnia w Galerii Fotografii (Rynek 44) w Świdnicy będzie można oglądać pokonkursową wystawę 10. Leica Street Photo.

Dziesiąty już rok z rzędu 6×7 Leica Gallery Warszawa organizuje konkurs szeroko rozumianej tzw. fotografii ulicznej, cieszący się coraz większym zainteresowaniem fotografików i miłośników tego gatunku fotografii. Ta edycja zaskoczyła organizatorów pod wieloma względami. Po pierwsze, tym jak wiele świetnych prac otrzymano z całego świata. Przejrzano kilkanaście tysięcy naprawdę świetnych kadrów. Po drugie, poziomem konkursu – z wielkim trudem udało się wyłonić finałową dwudziestkę, a jeszcze trudniej, z tych perełek, było wybrać Grand Prix. Jury zbierało się trzykrotnie, w pełnym składzie, aby wyłonić laureata lub laureatkę głównej nagrody. Po trzecie, odbywała się w wyjątkowym roku 2020, który został zdominowany przez pandemię COVID-19 oraz protesty społeczne, odbywające się praktycznie w każdym miejscu na kuli ziemskiej. Wiele godzin zabrała dyskusja o tym, czym jest fotografia uliczna, gdzie jest granica między street photo, a fotografią reporterską, aby ostatecznie podjąć decyzję o przyznaniu nagrody Grand Prix fotografii autorstwa Marka M. Berezowskiego.

Susan Sontag w zbiorze esejów “Widok cudzego cierpienia” pisze: Podstawową jednostką kadru pamięci jest jeden obraz. W epoce nadmiaru informacji fotografia sprawia, że można coś szybko ogarnąć i zapamiętać w skompresowanej postaci. Fotografia jest jak cytat, maksyma albo przysłowie. Taką maksymą, a właściwie symbolem, jest fotografia Marka M. Berezowskiego, która zmusza do zatrzymania się nad nią, zapada w pamięć, a od jej powidoku nie możemy się uwolnić. Zdjęcie z Warszawy jest kadrem kompletnym. Świetnie zakomponowana, dramatyczna scena, w której opresja zderza się z czułością, granat policyjnych mundurów kontrastuje z ciepłym odcieniem płaszczy tulących się kobiet. Wieloplanowy kadr można podzielić na kilka scen, po których wzrok może podążać. Zamaskowane twarze wszystkich postaci oraz opór przed opresją widoczny na zdjęciu, to zeitgeist, który brutalnie osadza nas w 2020 roku. Wymienione elementy sprawiły, że zdjęcie Berezowskiego możemy czytać jako swoisty symbol ubiegłego roku. Co więcej przez minimalizm formalny kadru, mamy nadzieje, że będzie ono czytelne także poza granicami Polski. To kadr, który świetnie komentuje niepokoje społeczne i pandemię, które przetoczyły się przez cały świat. Dlatego Jury 10. edycji konkursu Leica Street Photo podjęło decyzję o przyznaniu nagrody Grand Prix właśnie tej fotografii.

Efektem końcowym konkursu jest wystawa, składająca się z 20 prac, wybranych przez jury. Premiera wystawy miała miejsce 30 stycznia 2021 r., w warszawskiej siedzibie Galerii, a jej prezentacja w Świdnickim Ośrodku Kultury następuje bezpośrednio po tym wydarzeniu. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Agencją Zegart.

Wystawę będzie można oglądać od 23lutego do 2 kwietnia 2021r. w godzinach otwarcia Galerii Fotografii: pon – pt . 14.00 – 18.00, Sobota. 12.00 -16.00

/Informacja i zdjęcie ze strony Świdnickiego Ośrodka Kultury, opr. red./

Poprzedni artykułMaszyna do cięcia styropianu – 3 korzyści, jakie daje jej zakup
Następny artykułCzym się charakteryzuje profesjonalne biuro rachunkowe?