Strona główna Artykuł sponsorowany Lustrzanka dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

Lustrzanka dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

0

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup pierwszej lustrzanki nie jest łatwy. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia. Ponadto w sklepach z elektroniką jest bardzo dużo sprzętów, a ogromny wybór nie sprzyja szybkiemu podejmowaniu decyzji i pewności, co do ich słuszności. O czym pamiętać, kupując swoją pierwszą lustrzankę? Na co zwrócić uwagę?

Jakie parametry warto mieć na uwadze?
Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed osobą zainteresowaną zakupem lustrzanki, jest dobór sprzętu pod względem parametrów. Nie mając dużej wiedzy i doświadczenia, trudno samodzielnie podjąć dobrą decyzję zakupową. Jakie parametry są najważniejsze? Spore znaczenie ma rozdzielczość matrycy. Im jest ona większa, tym jakość zdjęć jest lepsza. Rozdzielczość matrycy podawana jest w Mpix, a dla osób rozpoczynających przygodę z fotografowaniem odpowiedni będzie sprzęt, w którym parametr ten wynosi 20 Mpix lub mniej. Znaczenie ma też typ i rodzaj matrycy, czyli światłoczułego elementu. Zadaniem matrycy jest przepuszczanie światła. Im jest ona większa, tym więcej trafia go do aparatu, a jakość zdjęcia jest lepsza. W lustrzankach stworzonych zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów często stosowana jest matryca APS-C. Dobrym wyborem będzie też model z matrycą 4/3, której przekątna wynosi 22 mm. Jej powiększenie względem pełnej klatki wynosi 2x.

Kupując sprzęt, warto też zwrócić uwagę na zakres ustawień ISO. Im wyższy jest ten parametr, tym większa szansa, że będzie można wykonywać ładne zdjęcia nawet przy słabym świetle. Oczywiście wybierając wysoką wartość ISO, trzeba liczyć się z tym, że ilość szumu na fotografii będzie spora, niemniej jednak postaci czy inne elementy, które zechcemy uchwycić, będą dobrze widoczne. Nie warto jednak ulegać myśleniu, że zakres ISO musi być bardzo duży. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, korzystanie z największych wartości nie jest wskazane, bo negatywnie wpływa to na jakość zdjęcia.

Z pewnością zależy Ci na zakupie jak najlepszego sprzętu. Musisz więc koniecznie sprawdzić, czy interesująca Cię lustrzanka ma stabilizację obrazu. Ta funkcja występuje albo w matrycy, albo w obiektywie. Zakup aparatu fotograficznego ze stabilizacją wbudowaną w matrycę jest lepszym rozwiązaniem, bo nawet jeśli będziesz korzystał ze starszego obiektywu, który nie ma tej funkcji, łatwiej będzie Ci wykonać nieporuszone zdjęcie.

Lustrzanka – co musi mieć, aby wygodnie się z niej korzystało?
Sporo fotografów docenia lustrzanki wyposażone w odchylany ekran. Jeśli masz zamiar wykonywać zdjęcia z różnych perspektyw, myślisz o robieniu autoportretów albo chcesz nagrywać filmy, ta funkcja Ci się przyda. Duży wpływ na komfort użytkowania sprzętu ma też jego wielkość. Warto wybrać taki aparat, który nie zajmuje dużo miejsca. Charakterystyczne dla lustrzanek jest to, że mają one stosunkowo duże wymiary. Zadbaj o to, aby wybrany przez Ciebie sprzęt nie był ciężki. Jeśli taki będzie, możesz stracić zapał do robienia zdjęć poza domem. Nowoczesne aparaty powinny też dawać możliwość parowania z telefonem i szybkiego przesyłania zdjęć z poziomu aplikacji.

Sprawdzanie opinii Internautów
Kolejna rada, którą dla Ciebie mamy, jest taka, aby dokładnie prześledzić recenzje i komentarze na temat interesującego Cię sprzętu. Wpisując w wyszukiwarkę np. frazę Nikon D5300 opinie, znajdziesz strony, na których użytkownicy dzielą się swoimi wrażeniami z użytkowania tego aparatu. Z recenzji możesz dowiedzieć się, jakie są mocne strony sprzętu, a także poznać jego wady.

Aparat z obiektywem czy bez?
Jako kupujący możesz zdecydować się na inwestycję w samo body, czyli korpus aparatu, albo zakupić sprzęt wraz z obiektywem. Oczywiście ten element będzie Ci niezbędny do robienia zdjęć, więc ostatecznie i tak będziesz musiał w niego zainwestować. Warto jednak wiedzieć, że dołączone do zestawu obiektywy to zazwyczaj modele kitowe, najbardziej podstawowe. Mają one zmienną ogniskową i pozwalają na robienie różnych zdjęć. Niemniej jednak obiektywy te nie są z reguły tak dobre, jak te kupowane oddzielnie. Jeśli wiesz już, jaki typ zdjęć chcesz robić, lepiej kup samo body i dobierz do niego odpowiedni obiektyw.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPoseł Siemoniak: Niech działacze z WSSE ujawnią wysokość swoich wynagrodzeń
Następny artykułSpisali się na 100%, dostali nagrodę GUS