Strona główna 0_Slider Koniec z zakrywaniem twarzy szalikiem lub przyłbicą?

Koniec z zakrywaniem twarzy szalikiem lub przyłbicą?

8

Ministerstwo zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w przepisach dotyczących zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. – Chodzi o to, żeby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem – stwierdził główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban, zapowiadając, że rozporządzenie w tej sprawie miałoby się ukazać jeszcze dzisiaj. O konieczności „dookreślenia standardu noszenia maseczek” mówił również szef resortu zdrowia, który jednak zaprzeczył, jakoby przepisy miały ulec zmianie już w piątek.

Andrzej Horban pytany był w programie „Jeden na jeden” TVN24, czy walczy o to, żeby w Polsce został wprowadzony obowiązek noszenia profesjonalnych maseczek, zamiast między innymi chustek czy przyłbic. – Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich – stwierdził prof. Horban. Na uwagę, że muszą być w tej sprawie formalne zalecenia, powiedział, że ma nadzieję, że dzisiaj minister zdrowia wyda rozporządzenie dotyczące maseczek. – Chodzi o to, żeby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem – dodał.

Do sprawy odniósł się minister zdrowia, którego w programie „Tłit” Wirtualnej Polski pytano o faktyczną możliwość wydania wspomnianego rozporządzenia. – Nie, dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich. Mamy pewne zamienniki w postaci chociażby szalika wskazane w rozporządzeniu. Pewnie trzeba będzie z tego zrezygnować. Trzeba dać wyraźny sygnał, że przyłbice, które też są dosyć często noszone, nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka – mówił minister Adam Niedzielski.

Dopytywany, czy zatem takie rozporządzenie wyda w przyszłym tygodniu, minister zdrowia odparł, że „być może” tak się stanie. – Nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki, np. FFP2, ponieważ to też nie chodzi o to, żeby generować problemy z dostępnością. Myślę, że dużym krokiem do przodu byłoby zastąpienie zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem – dodał Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślał w programie Wirtualnej Polski, że obowiązujące obostrzenia i przepisy są „tak naprawdę jedynym naszym narzędziem walki z pandemią w tej chwili”. – Szczepionki są, ale one cały czas są w niewystarczającej ilości, żeby być tym narzędziem, które realnie, w tej chwili, mogłoby zdusić tę falę pandemiczną. Jedynym narzędziem zduszenia w tej chwili fali pandemicznej jest dyscyplina społeczna – wskazał minister.

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. W przepisach wskazano, że usta i nos mają być zasłonięte „przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym”.

/PAP, TVN24, WP, opr. mn/

Poprzedni artykułCzym się charakteryzuje profesjonalne biuro rachunkowe?
Następny artykułPonad 500 nowych zakażeń na Dolnym Śląsku. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?