Strona główna Artykuł sponsorowany Kadry i płace poprzez firmę zewnętrzną – czy to się sprawdza?

Kadry i płace poprzez firmę zewnętrzną – czy to się sprawdza?

0

Przedsiębiorcy coraz częściej wydzielają czynności kadrowe i decydują się na zewnętrzny outsourcing kadr i płac. Wiesz dlaczego? Dokładnie tak! – Ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej to ciężka praca i mnóstwo obowiązków, którym ciężko jest sprostać, działając w pojedynkę. Prowadząc niewielkie przedsiębiorstwo, w którym zatrudnionych jest zaledwie kilku pracowników, mamy jeszcze względnie niedużą ilość dokumentacji pracowniczej.

Teoretycznie można zająć się nią samodzielnie, lecz w praktyce niewielu przedsiębiorców ma na to czas. Można też zatrudnić wyspecjalizowaną kadrową, ale ze względu na wielkość biznesu będą to wysokie i zbyteczne koszty. Zastanawiając się nad efektywnością wszystkich powyższych rozwiązań, zewnętrzny outsourcing kadr i płac zdecydowanie będzie najkorzystniejszy. Jak wygląda współpraca z firmą zewnętrzną? Czy zewnętrzny outsourcing kadr i płac dobrze sprawdza się w praktyce?

Jakie firmy oferują zewnętrzny outsourcing kadr i płac?
W zależności od wielkości biznesu i ilości zatrudnianych osób istnieją różne struktury i modele prowadzenia księgowości i działu kadr. Dlaczego zewnętrzny outsourcing kadr i płac to najlepsze rozwiązanie?

Zarówno usługi księgowe, jak i kadrowe bardzo często znajdują się w ofercie jednego biura rachunkowego. Dzieje się tak, ponieważ znaczna część dokumentacji kadrowej należy równocześnie do dokumentacji księgowej. Usilne rozdzielenie kadr od księgowości powoduje nie tylko problemy organizacyjne, ale jest również przedsięwzięciem bardzo kosztownym. Prowadzenie kadr i płac razem z księgowością przez jedno biuro rachunkowe jest po prostu bardziej ekonomiczne niż próby rozdzielenia obu tych działów. Tym bardziej że jest to rozwiązanie, które znakomicie sprawdza się w praktyce.

Dlaczego zewnętrzny outsourcing kadr i płac jest bardziej opłacalny?
Zewnętrzny outsourcing kadr i płac bez wątpienia niesie dla przedsiębiorcy wiele korzyści – zapewnia komfort, bezpieczeństwo i daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to dla przedsiębiorcy mniej opłacalny interes ze względu na wyższą cenę usług, to w praktyce jedną z najważniejszych zalet przemawiających na korzyść tego rozwiązania są niższe koszty! Jak to możliwe?

Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Otóż w przypadku niedużej firmy do obsługi całego biura wystarczyłoby zatrudnić jedną osobę, która bez problemu poradziłaby sobie z prowadzeniem księgowości, kadr i płac, ale…!

Do tego wszystkiego konieczne są oczywiście odpowiednie kompetencje. Przedsiębiorca musiałby zatrudnić więc jedną, ale za to wszechstronnie wykwalifikowaną księgową, która specjalizuje się nie tylko w księgowości, ale również w kadrach i płacach. Jakie są szanse, że jeden człowiek będzie znał się na wszystkim i miał wiedzę z zakresu księgowości i pozostałych zagadnień? – Niewielkie, ale jeśli kogoś takiego nie znajdzie, pozostaje mu zatrudnić dwie osoby i płacić od razu za dwa etaty. Mało opłacalne, prawda?

Tworzenie własnych działów i zatrudnianie specjalistów na etat opłaca się dopiero w dużym przedsiębiorstwie. W małym i średnim ogromną przewagę ma zewnętrzny outsourcing kadr i płac. Biuro rachunkowe zatrudnia bowiem ekspertów specjalizujących się w księgowości, w kadrach, płacach, prawie pracy i prawie ubezpieczeń społecznych, zapewnia więc kompleksową obsługę księgowo-kadrową w jednym abonamencie. Koszty ograniczają się tylko do ustalonej wcześniej opłaty miesięcznej!

Dlaczego jeszcze warto wybrać biuro rachunkowe? Jak w praktyce sprawdza się zewnętrzny outsourcing kadr i płac?
Zewnętrzny outsourcing kadr i płac daje przedsiębiorcy poczucie bezpieczeństwa. Biuro rachunkowe świadczy takie same usługi, jak tradycyjny model księgowości, ale ma jednak znacznie więcej zalet. Fachowcy zdejmują z przedsiębiorcy obowiązek prowadzenia księgowości, prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokonywania rozliczeń podatkowych czy przygotowywania bilansów i deklaracji. Eksperci z biura rachunkowego mogą też reprezentować swoich klientów przed urzędami państwowymi, takimi jak Urząd Skarbowy i ZUS. Jest niezwykle ważne, gdyż doświadczenie i wiedza pozwala specjalistom skutecznie bronić interesów firmy!

Profesjonalne biuro zatrudnia wykwalifikowanych ekspertów i oferuje kompleksową obsługę firm, co oznacza, że oprócz księgowości, zadba również o dokumentację kadrową. Dzięki temu cały proces rozliczeń i naliczania wynagrodzeń przebiega bardzo sprawnie, a wszelkie problemy księgowo-kadrowo-płacowe rozwiązywane są w błyskawicznym tempie. Eksperci zapewniają również szeroko pojęte doradztwo biznesowe, wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz udzielają porad z zakresu prawa podatkowego i prawa gospodarczego.

Powierzenie dokumentacji profesjonalistom daje niemal 100% pewności, że księgowość i dokumenty pracownicze prowadzone będą rzetelnie i prawidłowo. Jest to dla przedsiębiorcy ogromna pomoc i duże odciążenie. Chcąc zapewnić sobie takie wsparcie w interesach, właściciel musiałby zatrudnić nie jednego, a wielu ekspertów! Nie sądzisz, że zewnętrzny outsourcing kadr i płac doskonale sprawdzi się w Twoim biznesie?

Więcej informacji znajdziesz na https://techtax.pl/uslugi/uslugi-kadrowo-placowe/

/Artykuł sponsorowany/