Strona główna Artykuł sponsorowany Jaka naprawdę jest Laponia? – odwiedź miejsce zamieszkania świętego Mikołaja

Jaka naprawdę jest Laponia? – odwiedź miejsce zamieszkania świętego Mikołaja

0
Słysząc „Laponia” większości osób w głowie od razu wyświetla się postać siwego staruszka, z białą brodą i dobrotliwym uśmiechem, odzianego w charakterystyczny, czerwony strój. Święty Mikołaj jest jedną z najbardziej charakterystycznych „wizytówek” tego regionu. Leżący na pograniczu czterech państw (Finlandia, Norwegia, Rosja i Szwecja) obszar to jednak nie tylko mieszkanie obdarowującego prezentami grzeczne dzieci. Co jeszcze warto zobaczyć w czasie podróży do Laponii? Jak przygotować się do wyjazdu i kiedy najlepiej wybrać się na wyprawę?

Jakie miejsca warto odwiedzić będąc w Laponii?
Oczywiście jedną z największych atrakcji turystycznych Laponii jest Wioska Świętego Mikołaja i Santa Park. Trzeba zarezerwować sobie cały dzień na zwiedzanie usytuowanego w Rovaniemi, stolicy miejscowych władz, kompleksu. Sam wstęp jest bezpłatny, jednak dostępne atrakcje na terenie Wioski należy opłacić według cennika, z którym warto zapoznać się wcześniej. Między innymi można spotkać się ze Świętym Mikołajem, odbyć przejażdżkę saniami ciągniętymi przez renifery, wysłać list z mikołajowej poczty czy skosztować napojów w lodowym barze. Wioska najpiękniej wygląda w czasie, gdy leży śnieg, szczególnie w porze wieczornej, gdy rozświetlają ją kolorowe światełka.

Warto również udać się na „polowanie” na zorzę polarną. Jest to niezwykle malownicze zjawisko, które będąc w Laponii można zaobserwować. Pojawia się na niebie w każdą bezchmurną noc od września do kwietnia.

Podobnie jak w innych miejscach krajów nordyckich, także w Laponii można skorzystać z prawdziwej sauny a następnie zanurzyć w arktycznym jeziorze. Atrakcja dla osób, które cieszą się dobrym zdrowiem i są odpowiednio zahartowane. Dla mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego jest to norma – coraz więcej osób ma we własnych mieszkaniach saunę – natomiast bez właściwego przygotowania można narazić się na przeziębienie.

Dla amatorów chłodu godny polecenia jest także hotel z lodu. Niesamowita budowla to nie tylko miejsce do zwiedzania, ale prawdziwy, funkcjonalny punkt, który oferuje możliwość ugoszczenia się w wykutym w lodzie pokoju.

Kontrowersyjnymi dla wielu osób atrakcjami są przejażdżki zaprzęgami psów husky oraz reniferów. W Laponii jest to jednak naturalne, ponieważ po zaśnieżonych terenach czasem nie można się inaczej poruszać niż korzystając z pomocy tych zwierząt. Hodowcy odpowiednio przygotowują i dbają o swoich współpracowników. Warto zapoznać się z tematem nie tylko w kontekście turystycznej atrakcji, ale przede wszystkim w ramach poznawania kultury odwiedzanego miejsca.

Organizacja podróży do Laponii – noclegi, wyżywienie, atrakcje turystyczne
Podróż do Laponii warto zorganizować odpowiednio wcześnie. Koniecznie trzeba zastanowić się, jakie atrakcje chce się odwiedzić i ułożyć plan podróży. Dzięki temu łatwiej ustalić pozostałe szczegóły takie jak noclegi, wyżywienie oraz zamówić czy zarezerwować atrakcje turystyczne. Więcej szczegółowych informacji na temat wyprawy do Laponii można znaleźć pod linkiem https://nawakacje.eu/rovaniemi/. Wcześniejsza organizacja pozwoli na osiągnięcie maksimum satysfakcji z wyjazdu.

Kiedy najlepiej wybrać się do krainy Świętego Mikołaja?
Laponia jest krainą, w której śnieg leży przez większość roku (aż 200 dni). Jednak wybierając się na wakacje warto pojechać w lecie – od połowy czerwca do początku września. Wówczas temperatury odczuwalne są najbardziej znośne i oscylują w okolicy 14-17 stopni Celsjusza, zaś opadów utrudniających przemieszczanie się jest niewiele. Jednak amatorzy bardziej ekstremalnych doznań oraz mniejszej ilości turystów mogą wybrać chłodniejsze miesiące. W Laponii najniżej notowane temperatury są w styczniu i lutym. Warto śledzić aktualne artykuły serwisu naWakacje.eu, żeby być na bieżąco z informacjami o najbardziej interesujących atrakcjach danego regionu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdnicy przeszedł na emeryturę
Następny artykuł29. finał WOŚP. Kolejny rekord pobity w Świdnicy i Marcinowicach!