Strona główna 0_Slider Dlaczego istniejąca jeden dzień fundacja dostała dotację? Urząd Miejski tłumaczy

Dlaczego istniejąca jeden dzień fundacja dostała dotację? Urząd Miejski tłumaczy

18

Według urzędników miejskich ubiegająca się o dotację fundacja nie musi mieć doświadczenia, wystarczy, że będzie miał je ktoś prowadzący zadanie. Jak już informowaliśmy, istniejąca zaledwie 1 dzień Dolnośląska Fundacja Onkologiczna dostała od miasta 7,5 tysiąca złotych dotacji. Fundacja zarejestrowana 1 lutego 2021 nie ma strony internetowej, telefonu, e-maila, a mieści się w prywatnym mieszkaniu wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Świdnicy.

Na zdjęciu Joanna Gadzińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy

Przypomnijmy. Konkurs dla organizacji pozarządowych wiceprezydent  Świdnicy Jerzy Żądło ogłosił 11 stycznia 2021 roku. Wtedy Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej jeszcze nie było. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pochodzi z 2 lutego. Termin składania wniosków do miejskiego konkurs upływał 3 lutego. Zarejestrowana dzień wcześniej Dolnośląska Fundacja Onkologiczna zdążyła i otrzymała środki w ramach Konkursu nr K-7/2021 na realizację zadania publicznego w 2021 r. z zakresu ochrony i promocji zdrowia pod nazwą “Działania mające na celu wspieranie osób chorych, niepełnosprawnych, w wieku senioralnym i ich rodzin oraz promocję zdrowego stylu życia”. W puli było 57 500  złotych. 2 tysiące złotych otrzymało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdnicy, po 4 tysiące złotych Polski Związek Niewidomych koło w Świdnicy oraz Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki. 40 tysięcy złotych otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Chorych “Hospicjum”. Wszystkie te organizacje działają od wielu lat. Istniejąca jeden dzień Dolnośląska Fundacja Onkologiczna otrzymała 7 500 złotych. Jednym z warunków konkursu jest doświadczenie wnioskodawcy oraz baza do przeprowadzenia zadania, na które pozyskuje dotację.

Zgodnie z zapisem w KRS, DFO została zarejestrowana pod adresem pl. Michała Drzymały 10/4 w Świdnicy, a jej prezesem jest Krzysztof Słodkowski, prywatnie mąż wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej z PO Joanny Gadzińskiej. To świdnicki przedsiębiorca, właściciel firmy zajmującej się elektroinstalatorstwem, wypożyczaniem podnośnika i koparki. Podobnie jak żona jest członkiem TPC “Hospicjum”, ale wg uzyskanych przez nas informacji, od kilku miesięcy oboje nie włączają się aktywnie w działania Hospicjum. Joanna Gadzińska przez kilka lat była prezesem Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, aktywnie uczestniczyła w sądowej batalii o spadek po hojnym darczyńcy.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu podjęliśmy kilka prób skontaktowania się z Krzysztofem Słodkowskim i wiceprzewodniczącą rady. Prezes fundacji odpowiedział tylko przez prywatnego messengera, zachęcając do zadania pytań. Zapytaliśmy: Jaki był powód powołania Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej? Jakie prezes ma doświadczenie w działaniach charytatywnych? Dlaczego Fundacji nie założyła Joanna Gadzińska? Na jaki projekt Fundacja otrzymała 7,5 tys. zł dotacji z miasta? Czy aplikowała o inne dotacje w innych samorządach, instytucjach? Jaką Fundacja ma bazę (to jedno z wymagań konkursowych)? Dlaczego został złożony wniosek o dotację, mimo że fundacja nie spełnia warunku posiadania doświadczenia?

Do dzisiaj prezes Krzysztof Słodkowski nie odpowiedział.

Na jaki cel Fundacja otrzymała dotację? Dlaczego pieniądze zostały przyznane, mimo że nie spełniała części warunków konkursu? – Dolnośląska Fundacja Onkologiczna otrzymała 7,5 tys. zł na poradnictwo psychoonkologiczne oraz poradnictwo pielęgniarskie.  W przypadku braku doświadczenia, a dotyczyć to może nowych organizacji, czy też tych z większym stażem, ale nierealizujących przedsięwzięć w danej dziedzinie, brane jest pod uwagę doświadczenie osób zaangażowanych w wykonywanie zadania – odpowiada Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka świdnickiego Urzędu Miejskiego, ale nie wyjaśnia, kim jest osoba, która ma doświadczenie? Niepytana, dodaje: Celowość wydatkowanych kwot jest sprawdzana przez pracowników urzędu w trakcie realizacji działań, jak też po ich zakończeniu. W przypadku źle wydatkowanych kwot, dotacja zwracana jest w całości.

Decyzję o przyznaniu dotacji podejmowała komisja w składzie: Szymon Chojnowski – zastępca prezydenta miasta – przewodniczący, Izabela Siekierzyńska – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych, Magdalena Okniańska – kierownik Referatu Organizacji Pozarządowych, Witold Tomkiewicz – przedstawiciel Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo-Świdnica (pełniący także funkcję rzecznika prasowego miejskich spółek, przyp. red.).

Nie wiadomo, kto, na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z dotowanego przez miasto programu, ani kto i gdzie będzie porad dla osób chorujących na nowotwory udzielał. Nie wiadomo, gdzie wreszcie mogą zgłaszać się zainteresowani. Czy powinni korzystać z adresu domowego Joanny Gadzińskiej i Krzysztofa Słodkowskiego? Zarejestrowana 2 lutego Fundacja męża wiceprzewodniczącej nie ma swojej strony internetowej, adresu e-mail ani telefonu.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułNa placu Ludowym odkopali XIX-wieczną kryptę z trumną [FOTO]
Następny artykułDrużyny Silesii spisały się znakomicie