Strona główna 0_Slider Co dalej z kryptą i ponad stuletnią trumną z placu Ludowego?

Co dalej z kryptą i ponad stuletnią trumną z placu Ludowego?

1

Miejsce odkrycia krypty grobowej wraz z trumną zostanie zabezpieczone i przebadane. Dalszy plan działań wspólnie opracowują przedstawiciele prokuratury, urzędu konserwatorskiego, Policji i Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz archeolodzy.

Znalezisko na prywatnej posesji obok Parku Centralnego w Świdnicy zelektryzowało historyków. Podczas prac budowlanych przy skarpie na placu Ludowym z ziemi wyłoniła się ceglana krypta grobowa wraz z cynową, zdobioną trumną. Wewnątrz znajdowały się również płyty nagrobne. Miejsce zostanie zbadane.

Podczas wczorajszej wizyty ustalono, że najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu, w trybie pilnym wałbrzyska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wyda postanowienie dla właściciela terenu o konieczności przeprowadzenia eksploracji miejsca i badań ratunkowych pod nadzorem archeologa. Ponieważ właściciel posesji ma 14 dni na złożenie odwołania od tej decyzji, a to z kolei opóźniłoby rozpoczęcie badań archeologicznych, co wiązałoby się także z opóźnieniem śledztwa w sprawie znalezienia szczątków ludzkich, jakie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Świdnicy ustalono, że po złożeniu oświadczenia przez właściciela posesji, że nie będzie się od tej decyzji odwoływał, prace przy krypcie grobowej zostaną rozpoczęte natychmiast, tj. prawdopodobnie w poniedziałek 1 marca – informuje Świdnicki Portal Historyczny.

Krypta najprawdopodobniej została naruszona w latach 70.XX wieku podczas budowy umocnienia skarpy, a budowlańcy do środka wrzucili gruz. Trumna nie była otwierana. Obok może znajdować kolejna komora grobowa. Jak opisują Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny z ŚPH, właściciel terenu już wcześniej natknął się na pusty grób, w którym znalazł dwie lufy od rosyjskich pistoletów maszynowych „pepesza”.

Krypta to pozostałość cmentarza św. Mikołaja, na którym od połowy XIX wieku chowano zamożnych mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego oraz księży. Na razie nie udało się ustalić, kto spoczął w odnalezionej trumnie.

Więcej informacji na Świdnickim Portalu Historycznym.

/opr. red./
Zdjęcia i grafika ŚPH

Poprzedni artykułZabytkowa willa z szansą na drugie życie. Wznowiono prace porządkowe, w planach remont dachu [FOTO]
Następny artykułKierowcy kontra piesi. Dzisiaj wzmożone kontrole policji