Strona główna 0_Slider Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Świebodzic? Wkrótce decyzja radnych

Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Świebodzic? Wkrótce decyzja radnych

0

W przyszłym tygodniu radni Rady Miejskiej w Świebodzicach podejmą decyzję dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Pawła Ozgi. Na początku lutego o podjęciu takiego kroku mówili opozycyjni radni, którzy posiadają większość w miejscowej radzie.

Paweł Ozga podczas inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach kadencji 2018-2023

Przypomnijmy, w październiku 2019 roku zerwane zostało koalicyjne porozumienie w Radzie Miejskiej w Świebodzicach zawarte między Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych a Stowarzyszeniem Obywatelskie Świebodzice. Doszło do tego w następstwie decyzji burmistrza Pawła Ozgi, który odwołał ze stanowiska swojego dotychczasowego zastępcę Mariusza Szafrańca. Od tego czasu samorządowy konflikt w Świebodzicach pogłębiał się. Radni dwukrotne odrzucali przygotowany przez władze miasta projekt budżetu na 2020 rok, nie udzielili burmistrzowi Pawłowi Ozdze absolutorium oraz wotum zaufania, a także odrzucili sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2019 rok. W ostatnim czasie rada podjęła też decyzję o obcięciu wynagrodzenia burmistrza.

Kolejnym rozdziałem w konflikcie na linii burmistrz – opozycyjni radni ma być referendum w sprawie odwołania Pawła Ozgi ze stanowiska. – Myślę, że jedynym lekarstwem w tej chwili – uzdrawiającym, jeśli chodzi o Świebodzice i samorząd świebodzicki – jest to, żeby przeprowadzić referendum o odwołanie burmistrza. Ponad dwa lata świadczą o tym, że nie zrealizowane zostały właściwie żadne postulaty. Interpelacje, które są składane przez radnych opozycyjnych nie są realizowane – poza pojedynczymi, drobnymi przypadkami – mówiła Halina Mądra, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świebodzicach, w rozmowie z Radiem Sudety 24.

Na 1 marca zwołana została sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach, której jedynym punktem będzie podjęcie przez samorządowców decyzji dotyczącej przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Pawła Ozgi ze stanowiska z powodu nieudzielenia absolutorium za rok 2019. Projekt uchwały w tej sprawie złożyła grupa radnych: Patryk Biały, Sebastian Biały, Marcin Cichoń, Tomasz Czekaj, Aneta Dobosz, Marek Gąsior, Łukasz Kwadrans, Bogdan Kożuchowicz, Sławomir Łukawski, Halina Mądra, Adam Tobiasz, Krystian Wołoszyn.

Jeżeli większość Rady Miejskiej w Świebodzicach poprze zgłoszoną inicjatywę, uchwała zostanie przekazana Komisarzowi Wyborczemu w Wałbrzychu, który następnie określi termin przeprowadzenia referendum, wzór i treść karty do głosowania oraz kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum.

/mn/

Poprzedni artykułZaapelowali do rządu w sprawie unijnego budżetu. Radni wyrażają „głębokie zaniepokojenie i sprzeciw”
Następny artykułSprawa spadkowa u notariusza