Strona główna 0_Slider Będzie luzowanie obostrzeń. Od połowy lutego otwarcie hoteli, kin i teatrów

Będzie luzowanie obostrzeń. Od połowy lutego otwarcie hoteli, kin i teatrów

0

W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli do 50% miejsc noclegowych, kin i teatrów – również do 50% dostępnych miejsc. Dopuszczamy aktywność sportową na terenach otwartych – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej. Zamknięte pozostaną restauracje i obiekty z branży fitness.

Pełen powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby zdecydowanie przedwczesny. Nie możemy sobie na coś takiego pozwolić. Stopniowość jest cechą charakterystyczną naszego postępowania – zwracał uwagę premier. – Przedstawiamy nasze decyzje dotyczące ewentualnych luzowań i funkcjonowania gospodarki w reżimie sanitarnym na kolejne 2 tygodnie. Przez cały tydzień wsłuchiwaliśmy się w głosy środowisk gospodarczych, ekspertów i Rady Medycznej.

W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50% obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami – do 50% dostępnych miejsc – przekazał Morawiecki. – Wirus najlepiej rozprzestrzenia się w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego dopuszczamy wszelką aktywność sportową na terenach otwartych – wyliczał szef rządu. – Podsumowując decyzje dotyczące kultury i sportu – otwieramy od 12 lutego, warunkowo na 2 tygodnie w reżimie sanitarnym, kina, teatry, filharmonie i opery przy warunku podstawowym – wypełnieniu do 50% widowni i maseczkach. Otwieramy sport na zewnątrz, korty, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny. Apelujemy o odpowiedzialność – reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany – mówił z kolei wicepremier Piotr Gliński.

– Restauracje, siłownie, kluby fitness i część działalności gospodarczych zostaje nadal zamknięta – dodał premier Morawiecki, wskazując, że tempo luzowań obostrzeń zależne będzie od tempa szczepień, a to uzależnione jest od dostaw. – Możemy szczepić szybciej, ale potrzebujemy szczepionek – ocenił.

Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujący, ale w sposób warunkowy. Ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo – podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zasady od 12 lutego:

  • hotele dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości), restauracje hotelowe pozostaną zamknięte,
  • kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących – obowiązywać będą maseczki i zakaz konsumpcji,
  • otwarte baseny – aquaparki nadal będą nieczynne,
  • stoki narciarskie otwarte,
  • otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu,
  • siłownie dalej zamknięte,
  • restauracje – tak jak do tej pory będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPonad 6 tys. nowych zakażeń w kraju, kilkanaście przypadków w powiecie świdnickim
Następny artykułUratowali młodego mężczyznę przed zamarznięciem