Strona główna Wydarzenia Strzegom Będą badać jakość powietrza. Uruchomiono nową stację pomiarową w gminie Strzegom

Będą badać jakość powietrza. Uruchomiono nową stację pomiarową w gminie Strzegom

0

Po długich staraniach gminy Strzegom w styczniu 2021 roku na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kostrzy uruchomiona została stację pomiarową jakości powietrza, która będzie działać w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w sieci pomiarów jakości powietrza funkcjonuje ogółem około 270 stacji pomiarowych, z czego w województwie dolnośląskim działa 28 stacji automatycznych i manualnych. Gęstość sieci pomiarowej jest uzależniona od stężenia zanieczyszczeń w powietrzu oraz liczby mieszkańców województwa.

Stacja została ustawiona w Kostrzy ze względu na dużą ilość zakładów wydobywczych i przeróbczych. W Kostrzy codzienne życie mieszkańców jest utrudnione przez zapylenie, które można obserwować podczas prac zakładów.

Dane z pomiarów automatycznych dostępne są na mapie bieżących danych pomiarowych portalu Jakość Powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz w serwisie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Szybki dostęp do bieżących danych pomiarowych z automatycznych stacji monitoringu powietrza umożliwia również darmowa aplikacja GIOŚ na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułKolizja z udziałem czterech samochodów
Następny artykułW miejscu „skrzyżowania śmierci” ma powstać rondo. Jest decyzja ministerstwa