Strona główna 112 Awanse i odznaczenia w Święto Służby Więziennej

Awanse i odznaczenia w Święto Służby Więziennej

0

Z okazji święta Służby Więziennej 14 funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy awansowano na wyższy stopień służbowy, a kolejnych 2 otrzymało odznaczenia państwowe przyznane przez Ministra Sprawiedliwości.

Tym razem obchody Święta Służby Więziennej były wyjątkowo skromne. Na początku uroczystej odprawy, która z uwagi na trwającą epidemię i reżim sanitarny odbyła się w zaledwie kilku osobowym gronie, dyrektor jednostki ppłk Bartłomiej Lenartowicz, wygłosił okolicznościowe przemówienie i przypomniał rys historyczny, a także zadania Służby Więziennej. Ponadto kierujący jednostką podziękował za trudną służbę oraz zaangażowanie w realizowane zadania, które zasługują na szczególne uznanie w obliczu wielu dodatkowych obowiązków, związanych z trwającym stanem epidemii. Ponadto dyrektor aresztu pogratulował wyróżnionym i złożył życzenia dalszych sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej trudnej pracy – relacjonuje kpt. Bartłomiej Perlak, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy.

Następnie odbyło się uroczyste odczytanie rozkazów: Ministra Sprawiedliwości, Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu i Dyrektora Aresztu Śledczego w Świdnicy, na mocy których awansowano funkcjonariuszy jednostki. Spośród wszystkich funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe awansowano 2 oficerów, 1 chorążego i 11 podoficerów. Natomiast odznaczenia państwowe „Za zasługi w pracy penitencjarnej” otrzymało dwóch funkcjonariuszy. Natomiast czternastu funkcjonariuszom wręczono akty nominacji na wyższy stopień służbowy – wylicza Perlak.

Służba Więzienna pod względem liczby funkcjonariuszy jest trzecią służbą mundurową w kraju. Początki polskiego współczesnego więziennictwa sięgają 8 lutego 1919 roku, kiedy to Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski wydał dekrety poświęcone tymczasowym przepisom więziennym II Rzeczypospolitej, a także ustalające zasady funkcjonowania więziennictwa. Wprowadzone wówczas przepisy stały się jednym z elementów polskiej państwowości, która po 123 latach została przywrócona 11 listopada 1918 roku. Wspomniany dekret stał się zalążkiem obecnego systemu penitencjarnego, a data jego wydania traktowana jest jako symboliczny początek polskiego więziennictwa. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, w rocznicę uchwalenia dekretu obchodzone jest święto Służby Więziennej.

Miniony rok to czas szczególnych wyzwań także dla Służby Więziennej, która funkcjonuje w oparciu o specjalnie opracowane standardy bezpieczeństwa epidemicznego, mające uchronić funkcjonariuszy oraz osadzonych przed epidemią koronawirusa. Należy podkreślić, że jak dotąd działanie świdnickich funkcjonariuszy jest bardzo skuteczne, o czym bez wątpienia świadczy fakt, że żaden z osadzonych przebywających w Areszcie Śledczym w Świdnicy nie został zainfekowany koronawirusem – podsumowuje Perlak.

/Areszt Śledczy w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułChcą stworzyć szlak zabytków kolejnictwa. Kolejowe obiekty czeka przemiana, mieszkańcy zyskają nową przestrzeń. Zobacz wizualizacje!
Następny artykułFundacja męża wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej istniała 1 dzień i dostała miejską dotację